Ana Sayfa / Edebiyat / YALNIZLIK ŞARKISI

YALNIZLIK ŞARKISI


YALNIZLIK ŞARKISI

Sahiden de zihnimizde edindiği yer kadar önemli midir yalnızlık? Çaresi, hayalimizde kurduğumuz kişiliği, güzelliği ve aklı bulmak mıdır? Yoksa hepimiz aynı rüyayı farklı şekillerde görüp aynı şekilde mi yorumluyoruz?

 

Etrafımızdaki insanlara baktığımız vakit gerek toplumsal baskı gerek kendi ruhsal problemlerimizden ötürü bu kelimeyi kullanmak suç gibi geliyor bazen bana. Sanki bu kelime, mazide tozlu şekilde duran ve kimsenin açmaya cesaret edemediği bir kitap gibi, sayfaları belirsiz. Anlatmaya çalışsak gücümüz yetmez, anlamaya çalışsak ömrümüz. Tüm ömrünü yalnızlığa ve yalnızlık tutkusuna adamış yazar ve şairlere bakarsak eğer, uçuruma sürüklenmemiz an meselesi. İddia ediyorum ki 20, 30 yıl önceki yalnızlık duygusu şimdilerdeki yalnız kalma duygusunun epey altındadır. Her yazımda bahsetmek zorunda kaldığım internet, sosyal medya, sanal alem denilen illet, bizlerin o kadar zihnini sömürüyor ki birimiz çıkıp dur dese bu düzene, belki de duracağız. Hoş, duracağımız ne malum?  Bu ters görüş bizleri daha da kinlendirebilir, ömrümüzün yarısını alan bu illete geri kalanını da pişmanlık duymadan verebiliriz. Serzenişlerimin ardı arkası kesilmeyecek gibi dururken size tek tıkla ulaşmam da ayrı bir ironi…  Tek tıkla ömrümüzü geçirebiliriz belki de. En son ne zaman bir kitaba para verdiniz? Daha da önemlisi parayı verip en son ne zaman pişman olmadınız? Aklınızda hep ‘’İnternetten de okuyabilirdim’’ hissiyatı mevcutsa eğer, maalesef aynı hayatları yaşıyorsunuz demektir. Konumuz yalnızlık ve yalnızlığa ait duygular ise ve yaşadığımız nesilde bu durum vahim olarak görülüyorsa bunun en büyük sebeplerinden biri de bu illettir.

 

Dur! Kelebek kadar ömrünü pişman şekilde geçirme. Sözünden epey bahsettiğim illeti kenara bırak, yalnızsan ve bundan memnunsan bunu yüreğine hissettir. Yaşamın amacının mutlu olmak ve mutlu etmek üzerine kurulduğunu düşünüyorsan, yalnızlığa kulak ver. Bir şarkı da sen yaz adı ‘’Yalnızlık Şarkısı’’ olsun. Yalnızlığı biriyle birlikte olmamak zannetmekten vazgeç. Biriyle birlikte olmak ya da olmamak yalnızlığın kıyısından bile geçmiyor kanımca. Bu, herkesin fark etmeden başvurduğu bir seçim. Doğanın kanunu aynı zamanda yalnız olmak, yalnız doğuyoruz belki birileriyle birlikte oluyoruz ancak her gece kendimizle baş başayız. İşte o vakit yalnızlık nedir anlıyoruz kuşkusuz. Her gün verdiğimiz yaşam mücadelesinin ardında bir sır gizli, adı yalnızlık… Kimine göre korku kimine göre tercih kimine göre en büyük istek. Ardı arkası kesilmiyor yalnızlığın, ne sağı solu ne de ne zaman biteceği belli. İnkar dahi etsek hepimiz yüreğimizde bir yerlerde yalnızlığı dibine kadar yaşıyoruz.  Fazla uzattım sevgili okur, umarım yalnızlığın kıymetli bir duygu olduğunu o tarafa geçirebilmişimdir. Çok sevdiğim bir yalnızlık şiiriyle sana veda ediyorum.  He bir de unutmadan seç şarkını ve haykır dünyaya ‘’yalnızlık güzeldir.’’

 

SONNET

Çekemezsin bir yere sineden başka.

Biliyorum günler hep böyle geçecek.

Ne akşamleyin komşu, ne bir akraba,

Ne bir dost, oturup karşılıklı içecek..

 

Yalnızlık sade şurda burda değil,

Düşüncede, hatırada ve dilekte.

Hangi taşı kaldırsan, nerde ‘of! ‘ çeksen,

Bir dudağı yerde, bir dudağı gökte..

 

Bilmem rengi nasıldır, boyu ne kadar.

Biçen her kimse yıllardır yanlış biçiyor.

Bir elbise ki, alabildiğine dar..

 

Nedir bir türlü sırrını anlamadık,

Kimdir bizimle böyle şaka ediyor,

Hangi cebini karıştırsan yalnızlık..

TURGUT UYAR

Görmelisiniz...

EYLÜL VE HÜZÜN

“Yaprak Döker Bir Yanımız, Bir Yanımız Bahar Bahçe”  Hasan Hüseyin Korkmazgil’in dizelerinden bir yankı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir