Ana Sayfa / Kültür / Woodstock 69′

Woodstock 69′


Merhaba sevgili Okustop okurları. 48.yıl dönümüne bir hafta kalan efsanevi Woodstock Festivali’ni sizin için değerlendirdik. Keyifli okumalar dileriz.

1969 yılının yaz ayları Amerikan gençleri için büyük bir buhranın kapılarını aralamıştı. Vietnam Savaşı’nın üzerlerinde hissettikleri baskısı, savaşın bitirilmesi için yapılan protestoların şiddetle bastırılması, ülkenin politikası, üniversitelerde ve mahallelerdeki huzursuzluk ülke çapında büyük bir umutsuzluğa yol açtı. Tam da bu esnada New York’un bir köyünde bir mandıranın arazisinde sloganı “3 gün boyunca barış ve müzik” olan bir festival düzenlendi; Woodstock 69’.

Festivalin organizatörleri katılımın 50-100 bin civarında olmasını beklerken neredeyse 500 bin insan festivale katılmış 250 bin insan ise tıkanan otobanlar yüzünden festival alanına gelememiştir. Sahne alacak sanatçılar helikopterlerle festival alanına taşınmış 50 bin kişiye göre tasarlanmış seyyar tuvaletler ve yiyecek içecek alanları yeterli olmadığı için festival alanına helikopterlerle konserveler ve sandviçler taşınmıştır. İlk etapta biletli olan festival, katılımcıların yarattığı izdihamdan sonra yıkılan çitler sayesinde ücretsiz hale geldi. Katılım öylesine fazlaydı ki festival alanına otomobiliyle gitmek isteyenler araçlarını neredeyse 20 km önce otobanda terk edip yürümek zorunda kaldılar.

 

 

Katılımın beklenenin neredeyse 10 katı olmasındaki en büyük etken Dünya’daki ve Amerika’daki gergin durumdu. Bu gerginlikten ve umutsuzluktan uzaklaşmak isteyen 500 bin gencin oluşturduğu ütopik topluluk 3 gün boyunca müzikler eşliğinde barışı ve mutluluğu aradı. Açlık, susuzluk, durmadan yağan yağmur bu mutluluk arayışına engel olamadı.

 

 

3 gün süren festivalde Jimi Hendrix, The Who, Janis Joplin gibi isimler sahne aldı. Çamura bulanmış, uykusuz, aç belki de hasta binlerce genç, Dünya müzik tarihinde bir daha eşine rastlanmayacak bir olayın içinde olduklarının farkında bile değilken bugün üzerinden 48 yıl geçmesine rağmen hala Woodstock efsanesini konuşuyoruz. Ayrıca Woodstock hakkında bir belgesel ve bir de film yapılmıştır.

 

 

Bu yazıyı okuyan birkaç insanın “Festival esnasında 2 kişi aşırı doz uyuşturucudan öldü.”, “2 genç kız festival esnasında doğum yaptı.”, “Gölde çıplak yüzmüşler.” dediklerini duyar gibiyim. Ancak bunları derken vatandaşı olduğumuz ülkenin sınırları içerisinde uyuşturucu ve alkol kullanım yaşının, bir gazetenin haberine göre, 12’ye düştüğünü, çocuk gelinlerin sayısının günden güne arttığını, çocuk işçilerin her gün öldüğünü unutmadan bunları söylemelerini şiddetle tavsiye ederim. Çünkü 1948 doğumlu anneannem muhtemelen dayımın altını değiştirirken yaşıtları 15 Ağustos 1969 günü Dünya’nın öbür ucunda, Woodstock’ta, anneannemin de huzurunu istediklerini müzikle dile getirmeye çalışıyorlardı.

 

 

Görmelisiniz...

Beatles’ın Büyük Sırrı

Beatles severlerin mutlaka bir yerlerde karşılaştığı, birilerinden duyup araştırdığı çok gizemli bir konuyu inceliyoruz birlikte. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir