Ana Sayfa / Eğitim / Tarihe Işık Tutan Müze: Tavşanlı Fotoğraf Müzesi

Tarihe Işık Tutan Müze: Tavşanlı Fotoğraf Müzesi


Merhaba değerli Okustop okurları. Bugün sizler için Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde bulunan fotoğraf müzesini ziyaret ettik. Anadolu’da müzecilik ve fotoğraf hakkındaki yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

Tavşanlı Fotoğraf Müzesinin temelleri aslında bundan yıllar önce müzenin kurucusu olan Metin Ertekin tarafından atılıyor. Fotoğraflara ve tarihe olan kişisel merakı onu arşivciliğe itmiş.

 

Arşive eklenen ilk fotoğraf 1926 yılı Tavşanlı

Tavşanlı Belediyesi bünyesinde çalışan Metin Bey, elindeki fotoğraflar birikmeye başlayınca sosyal medyada oluşturduğu “Nostalji Tavşanlı” isimli sayfada bunları aralıklarla yayınlamaya başlıyor. Tavşanlı tarihine ışık tutan böyle bir girişimin eksikliğini fark eden Tavşanlı Belediyesi de Metin Bey’e sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek olarak belediye bünyesinde bir yer tahsis ediyor ve müzecilik serüveni böyle başlıyor.


Tavşanlı Avcılar Birliği geçit töreni. 03.09.1962 Tavşanlı’nın düşman işgalinden kurtuluşu etkinlikleri.

12 sene gibi uzun bir süredir fotoğrafları ve hikayelerini derleyen Metin Bey’in bu merakı belediye tarafından desteklenince iş daha da profesyonelleşiyor. Kendi alanında ilk dijital müze olan Tavşanlı fotoğraf Müzesi’nin sosyal medya sayfasından haberdar olan takipçiler, ellerindeki fotoğrafları müzeye getirip tarihe kazandırmak istiyorlar.

1925 yılı bayram kutlamaları. Eski pazar yeri.

Takipçilerin ulaştırdıkları fotoğraflar öncelikle yüksek çözünürlükte taranıyor. Taranan fotoğrafların arkasında yazan, eğer varsa, tarih, çekildiği yer, fotoğraftaki kişiler, özel notlar vb. bilgiler fotoğrafla birlikte saklanıyor. Ardından fotoğraflar sahiplerine geri iade ediliyor. Bu süreçten sonra fotoğraflar belli sıklıklarla sosyal medya hesabından paylaşılıyor. Paylaşılan fotoğraflarda kim olduğu bilinmeyen kişiler veya neresi olduğu kestirilemeyen yerle olursa takipçilerden yardım alınarak eksik bilgiler aydınlatılıyor.

12 Ağustos 1985 Tavşanlı Gençyurdu-Fenerbahçe karşılaşması. Tavşanlı Ada Stadı

Takipçiler demişken Tavşanlı halkının bu olaya bakış açısından bahsetmeden geçmek olmaz. Şehrin insanları, özellikle orta yaş üstü, bu dijital müzeden oldukça memnun. Paylaşılan fotoğrafları severek takip etmekle beraber muhabbetlerinde de adeta o güne dönüyorlar. Söz gelimi Tavşanlı’nın Tunçbilek beldesinde açılan Garp Linyit İşletmeleri’ne gelen ilk kamyonların fotoğrafını gören biri o fotoğrafın çekildiği günü hayal meyal de olsa hatırladığında tarihin tozlu sayfalarından çıkan bu kare onu ziyadesiyle duygulandırmaya yetiyor.

TAVŞANLIDA ÇEKİLEN İLK FOTOĞRAF İKİ KARDEŞ HÜSNÜ ÖZERİN SÜNNET DÜĞÜNÜ HATIRASI SÜNNETLİK VE DÜĞÜN ELBİSELERİ 1902 YILI

Tavşanlı gibi küçük bir ilçede 16.000’den fazla takipçiye sahip bu dijital müze bünyesinde 20.000 civarı fotoğraf bulunduruyor. Bu devasa arşiv gün geçtikçe büyümeye devam ediyor ve gelecek nesiller için, Tavşanlı’nın tarihi hakkında eşi bulunmaz bir kaynak niteliği taşıyor.

ATATÜRK’ÜN TAVŞANLI’YA GELİŞİNİN KUTLANIŞI TAVŞANLI GAR 10.08.1999

AHMET ULUÇAY HİÇ AYRILAMADIĞI SİNEMA MAKİNASI İLE BİRLİKTE

29 Ekim 1944. Tavşanlı’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Garp Linyit İşletmeleri

Garp Linyit İşletmelerinde Kullanılan Wabco kamyonlar.

Çekildiği tarihler hakkında adeta belgesel niteliği taşıyan bu seçkin arşivden birkaç fotoğrafı beğeninize sunarken müzenin diğer fotoğraflarına ulaşmak isteyen takipçilerimiz için de sosyal medya hesabının linkini aşağıya bırakıyoruz. Saygıyla.

 

 

Nostalji Tavşanlı Facebook Link: https://www.facebook.com/groups/371521519658763/?fref=ts

Görmelisiniz...

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Merhaba arkadaşlar, Biliyorsunuz ki bugün 25 Kasım yani Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü. Neden …

1 yorum.

  1. Çok keyifli bir paylaşımdı gerçekten. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir