Ana Sayfa / Filmler / Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Üçleme

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Üçleme


1. Baba (The Godfather)

Listemizin ilk üçlemesi bir çoğunuzun yakından tanıdığı bir seri. Filmin yönetmeni olan Francis Ford Coppola’nın en unutulmaz eseridir bu seri. Filmler sırayla 1972, 1974 ve 1990 yıllarında çekildi. Ayrıca bu kadar büyük bir seri olmasında yine büyük başka bir etken de Al Pacino ve Marlon Brando’nun efsanevi oyunculuğu elbette..

2. Yüzüklerin Efendisi(The Lord of the Rings)

J.R.R. Tolkien’in kitaplarına dayanan ve Peter Jackson tarafından sinemaya aktarılan unutulmaz kültleşmiş bir film serisi. Serinin filmleri sırasıyla “Yüzük Kardeşliği” (2001) , “İki Kule” (2002) ve “Kralın Dönüşü” (2003)’tür. Film hikayesinin mükemmel olmasından ötürü kazandığı başarının yanında günlük hayatta da insanları çok fazla etkilemeyi başardı. Zaman zaman filmin repliklerinin günlük hayatta kullanılması bir yana elfçe diline yönelik dil kursları bile açılmasını sağladı.

Ayrıca filmlerin bu kadar başarılı olmasının etkisiyle serinin devam filmi niteliğinde “The Hobbit” filmleri de çekildi ve büyük gişe başarısı sağladı.

3. Yıldız Savaşları (Star Wars)

Evren, uzay ve farklı yaşam formları konusunda insanın hayal gücünü zenginleştirebilecek ve heyecanı bir saniye bile düşürmeyen inanılmaz film serisi. Hepimizin bildiği üzere önce üçleme olarak çekilen filme sonrasında üç film daha eklenerek toplam altı film oldu. Sonrasında ise gişe parası tatlı gelmiş olacak ellerindeki konu da uçsuz bucaksız geliştirilebilir bir konu olunca film çekilmeye devam ediyor bu konu üzerine.

Yine de ilk üç filminin başarısı ve konusuyla kültleşmiş olması sebebiyle mutlaka izlenmesi gereken üçlemeler listemizdeki yerini alıyor. İlk üç filmin yayınlanma tarihleri de sırasıyla 1977, 1980, 1983.

4. Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

Robert Zemeckis tarafından yönetilen film dünyanın gelmiş geçmiş en çok izlenen ve sevilen bilim kurgu serilerinden biri olarak anılıyor. Filmler sırasıyla 1985, 1989 ve 1990 yıllarında gösterime girdi. Bizden biri olan Marty McFly ve Çılgın Profesörümüz ile tekrar tekrar bıkmadan izleyebileceğimiz bir film serisi oluşmuş oldu.

5. Indiana Jones

Steven Spielberg’in yönetip bizlere sunduğu çılgın kamçılı amcamız Mr. Jones. Orman demeden mağara demeden dere tepe gezip farklı maceralarında bizi yanında taşıyan çılgın bir karakter kendileri. Bu çılgın karaktere filmlerde Harrison Ford hayat verdi. Filmler 1981, 1984 ve 1989 yıllarında gösterime girdi. Bu üçlemeden serinin dördüncü filmi olarak 20 yıl sonra 2008’de çekilen film ne yazık ki ilk üç filmin tadını vermedi ve kimseyi tatmin etmedi.

Not: Bilmeyenler için; telefonlarımızda onadığımız “Temple Run” oyunun da hikayesinin temeli aslında bu filme dayanmaktadır.

6. Matrix

Bilgisayarın gelişmesi ve teknolojinin her yana yayılması sebebiyle muhtemelen herkes için normalden de daha etkileyici, dikkat çekici hale gelen film serisi. İlk film vizyona girdikten sonra herkesin aklından uzunca bir süre Matrix’in ne olduğu ve kendilerini nasıl etkilediği sorusu hiç çıkmaz oldu. Ardından gelen ikinci ve üçüncü film ile dünyanın en iyi üçlemeleri arasındaki yerini almayı başardı. Filmlerin yayın tarihi, 1999, 2003 ve 2003.

7. Terminatör

Bir dönem California Valiliği bile yapmış olan çok başarılı bir adam olan Arnold Schwarzenegger’in hayat verdiği terminatör yine bilim kurgu alanında gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olma özelliği taşıyor. Her ne kadar dördüncü film de çekilmiş olsa da ilk üç film kadar başarılı olmamasından ötürü bu seriyi de bir üçleme olarak kabul edebiliriz. Filmler sırasıyla “The Terminator” (1984) , “Terminator 2 : Judgement Day” (1991) ve “Terminator 3 : Rise of The Machines” (2003) şeklinde vizyona girdi. Ayrıca yapay zeka ve insansı robotları incelemesi açısından da çok önemli eserler olarak tarihe geçtiler.

8. Hannibal

Hannibal Lecter belki de tarihin gelmiş geçmiş en korkunç ve en gerçekçi karakterlerinden biri. Her ne kadar bu karakter üzerine bir çok film çekilmiş ve hatta diziler bile var olsa bile bizim açımızda kayda değer gözüken açık ara karaktere en uygun oyuncu olmasıyla Anthony Hopkins’in oynadığı “The Silence of the Lambs” (1991) , “Hannibal” (2001) ve “Red Dragon” (2002) üçlemesi. Her ne kadar üç farklı yönetmen tarafından yönetilen üç film olsa da başarı ve heyecan hep dorukta olmuştur seri boyunca. Baştan sonra nefes alırken bile iki defa düşündürecek mükemmel bir üçleme.

9. Zor Ölüm (Die Hard)

John McTiernan  ve Renny Harlin’in yönetmenlikleri ile Bruce Wills’in oyunculuğunun birleşmesi sonucu ortaya çıkmış muhteşem aksiyon üçlemesi. İlk üç filmin 1988, 1990 ve 1995’te yayınlanmasının ardından 2007 ve 2013’te iki film daha çekilmesine karşın Wills’in o dinamik ve genç olduğu dönemde çekilen ilk üç film ile bizim için üçleme sayılabilecek keyifli bir seri diyebiliriz.

10. Dolar Üçlemesi

Hepimizin adını defalarca duyduğu, çok iyi bildiği “İyi, Kötü ve Çirkin” aslında bir üçlemenin son filmi. Dolar üçlemesi olarak anılan bu serinin yönetmeni Sergio Leone. Filmdeki karakterlerin isimlerinin bile belli olmadığı halde tarihin en başarılı filmeri arasına girmiş olan üçleme “spagetti western” olarak anılan alt türün en güzel örnekleridir. Filmler “Bir Avuç Dolar” (1964) , “Bir Kaç Dolar İçin” (1965) ve “İyi Kötü ve Çirkin” (1966) olarak sıralanabilir.

11. Oyuncak Hikayesi (Toy Story) (*Bonus*) 

Sırasıyla 1995, 1999 ve 2010’da vizyona giren Pixar ürünü çizgi filmlerden oluşan seri, hem çocuk hem de büyükler tarafından keyifle izlenebilmesi açısından çok değerli. Hem komedi olması hem de çocuklar açısından değerli mesajlar içermesiyle değerli olan üçlemenin dördüncüsünün 2019’da çıkacağı ile ilgili dedikodular da devam etmekte.

Görmelisiniz...

Beatles’ın Büyük Sırrı

Beatles severlerin mutlaka bir yerlerde karşılaştığı, birilerinden duyup araştırdığı çok gizemli bir konuyu inceliyoruz birlikte. …

1 yorum.

  1. Üçleme olduğunu bilmeden izlediğimiz filmler varmış meğer. Güzel ve zengin bir çalışma olmuş. Filmleri tekrar izleme isteği uyandırdı bende.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir