Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Münih’e Erasmus Rehberi

Münih’e Erasmus Rehberi


İyi günler arkadaşlar. İTÜ kapsamında bana ulaşıp Münih’te ve Münih Teknik Üniversitesi’nde Erasmus yapmakla ilgili soru soran bir çok arkadaş oldu. (Gerek önceden gerekse Facebook grubuna yazdığım gönderiden sonra.) Bir çok arkadaşın ortak soruları ve ortak kaygıları olduğu için genel bir rehber yazmanın herkes açısından daha faydalı olacağına ve daha çok insana yardımcı olacağına inanıyorum. (Mesaj atmaya çekinen arkadaşlar olabilir çünkü.)

Sırayla arkadaşların bana yönelttiği soruları ve merak ettiklerinin cevaplarını yazıya ekleyeceğim. Zamanla daha farklı sorular gelirse rehberi de her zaman genişletebiliriz. Umarım sizlere yardımcı olacak bir rehber olur.

Münih’te yaşamın maliyeti ne kadardır? Aylık nasıl bir bütçeye ihtiyacım var?

Öncelikle bu soru elbette kişiden kişiye değişen cevaplar içerse de genel olarak bütçeyi ifade etmek gerekirse; ben burada bir öğrenci yurdunda kalıyorum. Kaldığım öğrenci yurdu için aylık olarak 300 Euro ücret ödüyorum. Konaklama haricinde elbette yiyecek ve gezmek için harcadığınız gibi farklı giderleriniz de oluyor. Tamamını toparladığınız zaman fena da gezmeyen bir insan olarak aylık 700 Euro’ya fazlasıyla iyi şartlarda yaşıyorum. Ancak öğrenci yurdu şansı yakalayamazsanız şehirde oda kiralama işi fazlasıyla tuzlu. Kalmak için kiralayacağınız odaların kiraları 500-700 Euro bandında değişiyor. Bu durumda da aylık 1000 Euro gibi bir bütçeye kendinizi hazırlamanız gerekiyor diyebiliriz.

Yurt nasıl çıkıyor? Yurt çıkması için ne yapmak gerekir?

Yurt çıkma işi dürüst olmak gerekirse oldukça komik. Çünkü sizin Münih Teknik Üniversitesi’ne aktarılma işleminiz devam ederken Münih’teki yurt sağlayıcı kurumun Münih Teknik Üniversitesi temsilcisinden size bir mail geliyor. Şimdi kontrol ettim mail tam olarak 4 Ağustos 13.48’de gelmiş bana. (Yeni dönemdeki arkadaşlara genel bir fikir olması açısından) Mailin içinde “Eğer Münih’te kalacağınız süre içerisinde kalacak yeriniz yoksa size yurt sağlayabiliriz. Ancak yurtlarımızın imkanları sınırlı olduğu için ilk mail atana yurt odalarımızı vereceğiz. Sonradan mail atanlara ne yazık ki yer sağlayamayacağız. Ayrıca 14.00’dan sonra atılan mailler kabul edilmeyecektir.” yazıyor. Yani yaklaşık 15 dakika içinde o maile “Evet Münih’te yurtta kalmak istiyorum” diye cevap vermeyi başarırsanız size bir yurt sağlıyorlar. Aksi takdirde tamamen kendi çabalarınızla ve muhtemelen şehirde bir oda kiralayarak kalacak yer ayarlamak zorunda kalıyorsunuz.

Ulaşım nasıl sağlanıyor? Ulaşım ücretleri nasıl?

Biz öğrenci olduğumuz için (Erasmus süreci içerisinde bildiğiniz gibi Münih Teknik Üniversitesi’nin öğrencisi sayılıyorsunuz) 190 Euro gibi bir rakam karşılığında dönemlik ulaşım bileti alıyorsunuz. Şehrin her ucuna toplu ulaşımla ulaşmak mümkün. Genellikle U-Bahn ve S-Bahn olarak adlandırılan raylı ulaşım sistemleri yoğun olarak kullanılıyor. Alacağınız öğrenci ulaşım bileti bir dönem boyunca Münih sınırları içerisindeki tüm toplu taşımaları kullanmanızı sağlıyor. Ancak bilet yalnızca Münih’te geçerli. Almanya’nın diğer şehirlerine gittiğiniz zaman bilet almanız gerekiyor tekrardan. Türkiye’deki gibi girişte akbil basmak gibi bir sistem yok. Tamamen rastgele bir anda içinde bulunduğunuz toplu taşımada bilet kontrolü yapılabiliyor. Bilet almadan kaçak binmeyi tercih edebilirsiniz özellikle diğer şehirlere gezmeye gittiğiniz zaman. Ancak unutmayın ki yakalandığınız zaman 60 Euro’luk bir ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Münih Teknik Üniversitesi’nde Erasmus yapmak için Almanca dil belgesi gerekiyor mu?

Ben Cağaloğlu Anadolu Lisesi mezunu olduğum için lisede okurken Almanca eğitimi almıştım yoğun olarak ve C1 seviyesinde dil diplomam var. Dolayısıyla ben pek dil belgesi için ne isteniyor diye araştırmadım. Ancak benle birlikte bu sene gelen arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla dil belgesi konusu ikiye ayrılıyor. Birinci grup Münih Teknik Üniversitesi’nin İngilizce programına kabul ettiği bölümler. Bu bölümler için Almanca dil belgesi gerekmeksizin Erasmus programına kabul alabiliyorsunuz. İkinci grup ise benim bölümüm gibi Almanca eğitim programına dahil edilenler. O gruptan ise minimum B1 belgesi isteniyormuş.

Derslerin hepsi Almanca mı? Almanca ders almak zorluyor mu? Ders sistemi nasıl işliyor? Dönem içi yoğunluk nasıl oluyor?

Hayır derslerin hepsi almanca değil. Lisans seviyesindeki derslerin büyük çoğunluğu Almanca ancak İngilizce olanlar da var. Yüksek Lisans seviyesindekiler ise genellikle İngilizce. Almanca ders almak beni çok zorlamadı. Sınavlarda soruları anladığın sürece ders çalışırken sadece daha uzun sürüyor ama bir şekilde çalışıyorsun. Her bölüm için aynı olmamakla birlikte benim bölümüm (Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği) için ders sistemi şöyle işliyor; Dönem içerisinde hiç bir derse devam zorunluluğu yok. Benim aldığım hiç bir dersin ödevi ya da vizesi yoktu. Yalnızca uygulamalı derslere gidip uygulamalarınızı tamamlamanız gerekiyor. Ancak ödev veren bazı dersler de varmış buradaki diğer arkadaşlardan duyduğum kadarıyla. Genel olarak her dersin dönem sonunda bir final sınavı oluyor. O final sınavından aldığınız puan ile dersten kalıyor ya da geçiyorsunuz. Geçtiğiniz puana göre de not alıyorsunuz. Ancak dediğim gibi bu bölümden bölüme değişkenlik gösterebilecek bir konu tabi ki.

Learning Agreement’ı nasıl hazırladın? Derslerini nasıl seçtin?

Learning Agreement (Öğrenim Sözleşmesi) hazırlama aşamasında Münih Teknik Üniversitesi’nin ders içerik ekranını açtım. (Benim bölümüm için https://campus.tum.de/tumonline/webnav.ini linkinden ulaşılabilir. Diğer bölümler için de sol taraftaki kısımdan kendi bölümünüzü seçerek Module Catalog kısmından görebilirsiniz.) Tek tek dersleri inceleyip İTÜ’deki derslerim ile içerikleri uyuşan dersleri buldum ve fakülte Erasmus kordinatörüme onaylattım. Buraya geldiğimde seçtiğim halde açılmayan dersler oldu. Onlar için de dönemin başlangıcından itibaren 7 hafta içinde Learning Agreement Change evrağı ile alamadığınız dersleri bırakıp yerine aldığınız dersleri Learning Agreement’ınıza işleyebiliyorsunuz.

Part time çalışmak gibi bir şansım var mı?

Buraya gelirken Alman Konsolosluğu’ndan 1 senelik öğrenci vizesi alıyorsunuz. Aldığınız bu vize karşılığında Alman Hükümeti size 1 sene içinde 120 tam gün ya da 240 yarım gün bir işte çalışma hakkı tanıyor. Bu şekilde kendinize uygun bir iş bulup yarı zamanlı olarak çalışıp bütçenize destekte bulunma şansınız var.

Sen kaçıncı döneminde Erasmus yapıyorsun? Erasmus okulu kesin uzatıyor mu?

Ben 6. dönemin sonunda Erasmus’a geldim. Yani gelmeseydim bu Haziran ayında okuldan mezun olacaktım. İTÜ’de bizim bölümümüz için bitirmeyi sunmadan 2 dönem önce bitirme projeni ve hocanı bildirmen gibi bir zorunluluk olduğu için döndükten sonra tam 1 sene okumak zorundayım derslerimi burada versem dahi. Dolayısıyla benim açımdan bir sene okulu uzatmak anlamına gelmiş oldu buraya gelmek. Daha erken bir sınıfta gelinirse elbette burda o senenin bir çok dersi verilip döndüğünüzde de alttan dersleri toparlayarak uzatmadan okulu bitirebilirsiniz. Ancak Erasmus’a gelmek biraz da okulu uzatmayı göze almak gibi oluyor. Çünkü yabancı bir ülkede bir anda tek başınıza bir hayat yaşamaya başlıyorsunuz. Tüm kültür farklı, okul sistemi farklı, sokaktaki insanlar farklı. Böyle bir ortama girmek ve doğal habitatınızdan çıkmak insanları farklı şekillerde etkileyebiliyor. Yani Erasmus yapmayı düşünüyorsanız aklınızın bir köşesinde her zaman okulunuzun bir dönem uzama ihtimali olduğu durmalı. Ancak ben kendi deneyimlerimden yola çıkacak olursam imkanı olan herkese Erasmus yapmasını sonuna kadar tavsiye ediyorum. Çünkü farklı bir ülkede bir sene okumuş olmanın size kattığı deneyim ve kültür okulunuzun bir sene uzaması ile karşılaştırılmaz bile.

Münih’te ve Münih Teknik Üniversitesi’nde Alman olmayan insan yoğunluğu nasıl?  Şehirdeki Türk yoğunluğu nasıl?

Münih açıkçası neredeyse Alman şehri değil gibi bile denebilir. Çok fazla dünyanın her tarafından gelen insan dolu. Bir gün metroya bindiğinizde bir grup insan aralarında İspanyolca konuşurken öteki gün gittiğinizde 10 kişilik bir rus grubunun gülüp eğlendiğini görebilirsiniz. Şehrin her tarafında her kültürden insan bulmak mümkün. Münih Teknik Üniversitesi de çok sayıda uluslararası öğrenci barındıran bir üniversite. Ancak okul içinde Almanlardan sonra sanki biraz uzak doğudan gelenlerin hakimiyeti olduğu söylenebilir.

Şehirdeki gece hayatı nasıl? Eğlenmek için neler yapılabilir?

Ben karakterim dolayısıyla çok fazla gece eğlencelerinden diskolardan hoşlanan bir insan değilim. Ancak Münih’te gece 23.00’da açılıp sabah 06.00’a kadar party yapan diskolar bile mevcut. Ayrıca okul dönemi içerisinde nerdeyse her hafta 2 tane öğrenci partisi olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde çok sayıda Irısh Pub da mevcut. Gerek canlı müzik gerek kareoke geceleri ile Erasmus deneyiminizi renklendirme imkanınız var. Ben doğa gezileri ve tarihi yapıları görmekten keyif alan bir insan olarak söylemeliyim ki Münih gerçekten o konuda da insanı fazlasıyla doyuruyor. Şehrin merkezinde görmeye değer çok fazla tarihi yapısı olmasının yanında gezmekle bitiremeyeceğiniz çok sayıda müzesi de mevcut. Aynı zamanda uzun tren hatları olan S-Bahn hatlarının (öğrenci biletiniz bu toplu taşımaları da kapsıyor.) son durağında mutlaka görmeye değer bir yerler olduğunu söyleyebilirim. Şu ana kadar yaptığım hiç bir yolculuktan pişman olmadım.

 

Umarım Erasmus yapmayı ve Münih’e gelmeyi düşünen herkes için faydalı bir rehber olmuştur. Kafanızdaki soru işaretlerini karşılamayan bir kısım varsa her zaman bana ulaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. Her zaman sorularınız doğrultusunda rehberi genişletebiliriz.

Görmelisiniz...

YAŞI KÜÇÜK YAPTIKLARI BÜYÜK: HAWKEYE HUEY

O hem National Geographic’in fotoğrafçılarından biri ve Nat Geo Creative’in en genç üyesi. Ayrıca 226k …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir