Ana Sayfa / Haber / METROPOLÜN ARKA YÜZÜ (Yaşanmış sarsıcı olaylar)

METROPOLÜN ARKA YÜZÜ (Yaşanmış sarsıcı olaylar)


 

Merhabalar…

Bir önceki gönderide ’24 Saat Önce’ başlığıyla sizlere bir paramediğin  yaşadığı zorlukları kısa bir özetle anlatmıştım.

Bu yazımdaysa karşılaştığı sarsıcı vakaları isim-yer detayına çok girmeden sizlerle paylaşacağım.

   

 VAKA 1

Bu vakada 2.5 yaşında bir çocuğumuzun başına gelen trajik olayı okuyacağız.

Annesiyle birlikte misafirlik için bir eve gidiyor.Oyun oynadığı sıra balkona çıkıyor.Dengesini kaybedip balkondan (2.kat) beton zemine düşüyor.

112 ekibinin çağrı sonucu hızla ulaştığı olay yeri haliyle aşırı kalabalık.Bağırma sesleri bütün sokağı sarıyor.

Sağlık ekipleri geldiğinde çocuğumuzun bilinci kapalı bir vaziyette. Belirttiğim gibi olay yeri aşırı kalabalık olduğundan bir yandan hasta yakınlarını sakinleştirmek bir yandan çocuğa acil müdahalede bulunmak  zorlaşıyor.

Olay yerindeki paramedikler için zaman çok önemli.Acil müdahale etmek zorundalar.

Müdahale sırasında olay yerine gelen polis ekibi ve komşuların yardımıyla çocuk hızla hastaneye naklediliyor.Çocuk hastanede yoğun bakıma alınarak  tedaviye başlanıyor.

Olaylar bitmiyor çünkü hastaneye gelen sinirli baba anneyi ‘ Bir çocuğa sahip çıkamadın! ‘ diyerek darp ediyor.

Hangi anne çocuğunun böyle bir trajediyi yaşamasını ister ki ?

 

VAKA 2

 

Şiddetli yağmurun yağdığı bir günde trafik kazası sebebiyle 112 aranıyor.

Olay ormanlık bir alanda geçiyor. İki araç virajda kafa kafaya çarpışıyor.

Araçlardan biri oldukça lüks, son model bir araba.Neredeyse hiçbir hasar almıyor.Diğer araç ise çok çok eski. Üstelik bu aracın içinde 17 aylık bir bebek ve anne babası var.Anne bebeğiyle beraber önde oturuyor fakat bir sorun var.Emniyet kemerini bağlamayı unutmuşlar. Birlikte tatile gidecekken ecel bu aileyi çok kötü bir şekilde yakalıyor.Tedbirsizlik sonucu oluşan bu kazalarla oldukça karşılaşıyoruz.

Kurallara uymak bu yüzden çok önemli.Araç kullanmanın çocuk oyuncağı olmadığının bilincinde olmamız gerekiyor. Araç içindeki baba hafif yaralanıyor, annedeyse ciddi travma bulguları var.O sırada annenin bilinci açık. 17 aylık bebekteyse ciddi derecede kafa travması var ve bilinci kapalı bir şekilde bulunuyor. Hastaneye ilk nakil olan bebekleriyken hayatını ilk kaybeden yine o oluyor. ‘Hastaneye bıraktıklarında anne ve babanın tedavileri sürüyordu’ diyor paramediğimiz. Takdir edersiniz ki ruhlarında derin izler kalmıştır…

 

VAKA 3

 

Bir ateşli silah yaralaması…

Durumu açacak olursak evin gelini kayınpederini kafasından vuruyor.

Vakayla ilgili söylenene göre bu adam gelinine tecavüz girişiminde bulunuyor. Bu sırada deliye dönen kadın silahla onu yaralıyor.Yaralıyor dedim çünkü adam ölmüyor.Yaralama sonrası yatakta can çekişmeye başlıyor.

Olaylar başlıyor…

112 ekibi geliyor.Kadının eşi sağlık ekipleri müdahale etmesin diye babasını rehin alıyor.Etrafa sürekli ateş ederek korkutmaya çalışıyor. Yaralı adamın diğer oğluysa bu olay yaşandığı sıra paramediklerin üzerine yürüyüp rahatsız ederek ‘babamı kurtaracaksınız!’ diye bağırıyor.

Durum bu hadiseyle kalsa iyi diyeceksiniz çünkü içeride korkudan odalardan birine saklanmış küçük bir çocuk bulunuyor.Buldukları sıra çocuk şokun etkisindeymiş. ‘Böyle bir aile dramıyla karşı karşıya kaldık.’ diyor olayı yaşayan paramediğimiz. En sonunda gelen polis ekibi tarafından, rehin alan adam kelepçeleniyor.Yatakta yatan adama müdahale ancak o zaman gerçekleşiyor ve hastaneye götürülüyor.Gelen diğer ekipse odaya saklanan küçük çocuğu hastaneye yetiştiriyor.

‘Metropolün Arka Yüzü’ başlığı altında yaşanmış olayları paylaşmaya devam edeceğim.

Kendinize ‘iyi’ bakın.

Paramediklerimize sabırlar dilerim.

Görmelisiniz...

Üzerine Sahne Dekoru Düşen Marilyn Manson’ın Durumu Kritik!

Amerikalı şarkıcı Marilyn Manson New York konseri sırasında bir kaza geçirdi! Marilyn  Manson yeni albümü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir