Ana Sayfa / Eğitim / Kontrol Mühendisleri Neyi Kontrol Ediyor?

Kontrol Mühendisleri Neyi Kontrol Ediyor?


Merhaba sevgili okurlar. Diğer arkadaşımızın başlattığı modaya uyarak kendi bölümümü sizlere ve özellikle bu sene üniversite tercihi yapacak olan arkadaşlara tanıtmak isteğindeyim. Ben İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu yazım da bölümüm ve üniversitem hakkında olacak.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliğinin amacı nedir? Bu mühendisler ne iş yaparlar?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, bölümümüzün internet sitesinden alıntı yapmak gerekirse; en genel anlamda sistemi uygun yazılım ve donanım ile istenilen duruma yönlendirme problemiyle uğraşır. Sanayi devriminden sonra hızla gelişen teknoloji ile üretimdeki hızlı artış neticesinde oluşan bir takım sorunlar, insanları daha fazla verim alabilecekleri yeni yollar aramaya yöneltmiştir. Araştırmaların sonucunda ortaya çıkan bilgilerin, endüstride ve endüstriden hareketle üretim yapan diğer sistemlerde kullanımı yeni bir mühendislik dalının, “Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği”nin doğmasını sağlamıştır.

Kontrol ve otomasyon mühendisliği; elektrik, elektronik, mekanik ve bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel üretim sistemlerinin amaçlanan ve planlanan biçimde çalışmasını sağlayan bilgi ve ve teknolojileri üreten ve uygulayan bir mühendislik dalıdır. Kontrol Mühendisliği Programı, “otomatik kontrol teorisi ve uygulamaları, endüstriyel otomasyon, ölçme ve entrümantasyon , robotik, bilgisayar tabanlı endüstriyel bilişim sistemlerinin tasarımı ve uygulamaları” konularında eğitim verir ve araştırma yapar.

Peki bir öğrencinin gözünden İTÜ’de Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği okumak nasıl bir süreç?

Son sınıfa geçmiş bir öğrenci olarak deneyimlerimi aktarmak gerekirse; gerçekten yorucu ama keyif verici bir süreç. Zaten teknik üniversite olmasından kaynaklı sizlerin de bekleyebileceği üzere ağır bir program mevcut. Ayrıca birden fazla disiplinden beslenen ve dünya açısından da yeni sayılabilecek bir bölüm olduğu göz önüne alındığında hem elektronik, yazılım, mekanik bilginizin iyi olması gerekiyor hem de kaynak aradığınız zaman Türkçe dilinde hazırlanmış kaynak bulmak gerçekten zor.

İlk iki sene daha çok bizim havuz dersi olarak tabir ettiğimiz temel matematik, fizik, diferansiyel, elektronik dersleri ile geçiyor. Üçüncü sınıftan itibaren ise tamamen bölüm dersleri ile baş başa kalıyorsunuz. Özellikle üçüncü sınıf hem en önemli bölüm derslerinizi içermesi hem de derslerin içerikleri açısından fazlasıyla yoğun geçiyor. Merak eden okurlarımız bölümün ders programlarına ve ders içeriklerine buradan erişebilirler.

Derslerin konu ağırlığının yanında yine düşünülmesi gereken farklı bir konu da derslerin sadece derse gidip gelmekten ya da bir adet final sınavından oluşmamasıdır. Özellikle üçüncü sınıf itibariyle karşılaşacağınız bölüm derslerinin kendi içinde sizden beklenti olarak da ciddi bir ağırlığı söz konusu. Hemen hemen her dersin 3 ya da 4 adet ödevi, 2 vizesi, 1 adet ödevlere nazaran daha ağır final projesi ve 1 adet de final sınavı bulunmaktadır. Bu kadar çok yükümlülüğün olmasının hem iyi hem kötü yanları var tabi ki. Bir sınavınız kötü geçse de ya da bir ödevi yapamasanız dahi her zaman toparlama şansınız var. Ancak iyi bir notla geçmek istiyorsanız da size yükleyeceği çok fazla yükümlülük var.

Bu kadar eziyeti neden çekelim peki? Nedir yani bölümle ilgili çekici olan şey?

Öncelikle söylemeliyim ki ben tüm bu ağırlığına rağmen bölümümü çok severek okuyorum. İTÜ bünyesinde bulabileceğiniz hem en kendi konularında yetkin hem de her zaman öğrencinin yardımına koşan öğretim görevlisi kadrosuna sahip bir bölümüz. Zaten incelediğinizde hocalarımızın çoğunun profesör olduğunu göreceksiniz. Hocaların yetkinliğine ve bilgi seviyesine bir örnek olması açısından bu dönem ders aldığım sayın Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez hocamın internet sayfasını incelemek, aldığı eğitimi ve yaptığı araştırmaları görmek isteyenler buradan erişebilirler.

Ayrıca ben özellikle yazılım alanına ilgi duyduğum ve bu alanda ileride çalışmayı hedeflediğim için, elektronik bilen, matematiksel olarak sistemleri modelleyebilen, sistemleri istediği gibi manipüle edebilen bir yazılımcı olmayı başarabilirseniz mezun olduğunuzda çok iyi yerlerde çok iyi maaşlarla işe başlama şansı yakalayabilirsiniz.

Bölümün iş olanakları nasıl? Mezun olunca işsiz kalır mıyız?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği dünya açısından yeni bir bölüm olması sebebiyle, hem az sayıda mezunu var hem de çok geniş bir çalışma alanı var. Hepinizin malumu insan faktörünü endüstriyel üretimde ortadan kaldırıp, tamamen otomatik ve robotlara dayanan bir üretime geçmeyi hedefleyen Endüstri 4.0 kavramı dünyayı kasıp kavurmakta. Hem büyük üretim firmaları fabrikalarında üretim  tesislerinde bu sistemi uygulama çabasında, hem de bu fikrin yayılması sebebiyle bölümümüz mezunları için de tüm dünyada iş imkanları mevzu bahis. Bölümümüzün kendi internet sitesinde yayınladığı gibi mezunlarımız zaten hali hazırda dünya devi olarak sayabileceğimiz, Siemens, Mercedez-Benz, Schneider Electric, ABB gibi firmalarda çalışma şansı yakalayabiliyorlar.

Hepsi iyi güzel de ben bu bölüm için uygun muyum? Kimler bu bölümü tercih etmeli?

Şimdiye kadar anlattıklarım göz önünde bulundurulduğunda sanırım bölümün hem zor hem de çok güzel bir bölüm olduğu konusunda hem fikiriz. Kimler bu bölümü seçmeli sorusunun cevabı ise bence basit. Eğer matematik ile uğraşmayı, fiziksel sistemleri ve bunların hesaplamalarını, elektrik ve devre analizlerini seviyorsanız, ileride endüstride mühendis olarak aktif çalışmayı isterim diyorsanız, yazılıma ilgi duyuyor ve ileride yazılımla ilgili bir alanda çalışmayı isterim diyorsanız kesinlikle Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği sizin aradığınız bölüm.

 

Elimden geldiğince bölümümü size tanıtmaya çalıştım. Aklınıza takılan her konuda yazıya yorum yaparak sorularınızı bana iletebilirsiniz. Hepinize stressiz bir tercih süreci ve başarılı bir üniversite hayatı diliyorum.

Görmelisiniz...

Tarihe Işık Tutan Müze: Tavşanlı Fotoğraf Müzesi

Merhaba değerli Okustop okurları. Bugün sizler için Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde bulunan fotoğraf müzesini ziyaret …

1 yorum.

  1. Mehmet toparlayan

    Himmm.:)

    Tesekkur ederim..

    Cok aciklayici ve doyurucu olmuş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir