Ana Sayfa / Kültür / SANATÇININ YOLCULUĞU

SANATÇININ YOLCULUĞU


Merhabalar okustop sakinleri.İlk yazımda sizlerle beraber 4 ressamın ilk ve son eserlerini inceleyelim istedim.Şimdilik çok detaylı bir inceleme olmayacak.O zaman hoşgeldim mi?

Yaptığım müthiş şekilli sanatlı inanılmaz güzel bu görseli beğendiniz mi ?

Önce bir kadın ressamımızla başlamak istiyorum.

  •              FRİDA KAHLO

‘Aşkın,acının, devrimin kadını.’

Macar Yahudisi bir baba ve Kızılderili bir annenin ressam kızı.Kendisi Meksika devrimini doğum günü benimsedi.

Picasso’ya ‘Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz.’ dedirten kadın.

Trafik kazası geçiren Kahlo’ya babası resim defteri alır.Yatağa bağımlı olan Frida’nın resmettiği ilk eseri  ‘ Self Portrait In A Velvet Dress’. Bu eseri yaptığında 19 yaşındaydı. Kaza sırasında sevgilisi Alejandro’da yanındadır, fakat o kazadan etkilenmez. Alejandro ailesinden de etkilenerek Frida’dan uzaklaşmaya başlayınca Meksika’dan gider.

Yüzündeki tutkuyu ve duygusal gerilimi gözlemleyebiliyoruz.Kahlo sevgilisi Alejondro ile aralarındaki soğukluk sebebiyle ona bir mektup yazmaya karar verir.Mektubunda ‘Birkaç gün içerisinde bu portre elinde olur.Çerçevesiz gönderdiğim için özür dilerim.Sana yalvarırım bu portreyi alçak bir yere koy ki baktığında beni görebilesin.’ sözleri geçmekte.Kahlo’nun bu tabloda naif elinin bir bekleyişte olduğu ortada.Belki de Alejondro’ nun elini bekliyordur.

Son eserine değinecek olursak akciğer embolisi sebebiyle son nefesini verdiğinde ardında Viva La Vida  yani ‘Yaşasın Yaşam!’ adlı natürmort bu tabloyu bırakıyor.

Ortadan ikiye yarılmış sulu ve yoğun kırmızı karpuzları gözlemliyoruz.Karpuzların canlılığı yaşamı anlatırken ikiye yarılmış,kesilmiş halleri belki de kendi hayatını anlatan simgelerdir.

Aynı zamanda karpuzlar Meksika’da kutlanan ‘Ölüler Günü’nün de sembolüdür.

  •        PABLO PİCASSO

İspanyol ressam Pablo 1881 yılında Malaga’da dünyaya geldi.Annesinin soyadı olan Picasso’yu kullandı.Resim yapmaya oldukça küçük yaşta başlayan Picasso aynı zamanda 20. Yüzyılın başlarında Kübizmi ön plana çıkardı.

*Kübist sanatçılar görünenden ziyade görünmeyenle ilgilenirler.

İlk eserini 9 yaşında yaptı.1890 yılında yaptığı bu eserde at üstüne binmiş bir matadoru resmeder.Eserinin adı Le Picador(Pikador) dur.Bir boğa güreşi alanından etkilendiği söylenmekte.

Son eseri ise Picasso’nun bilinen son otoportresidir.

‘Self Portrait Facing Death’ olarak bilinir.Ölümünden birkaç yıl önce 1972’de pastel boyayla resmetti.Son ana kadar resim sanatıyla uğraştı.Ölüme dönüş olarak kabul edilen bu muazzam tablonun sahibi 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

  • EDVARD MUNCH

Munch 1863 yılında Oslo’nun kuzeyindeki Löyten’de doğdu.Köklü bir aileden gelmekte.Norveçli ekspresyonist ressamdır.En bilindik eseri Çığlık tablosudur.

*Ekspresyonizm :Doğanın olduğu gibi temsili yerine duyguların ve iç dünyanın ön plana çıkarıldığı 20. yüzyıl sanat akımı.

İlk eserini 1885-86 yılları arasında yapıyor.

Munch’un ilk dönemlerindeki eserlerinde genellikle kasvetli,bunaltıcı, huzursuz edici bir tema hakim.

Bu tablosunda annesiyle aynı hastalıktan hayatını kaybeden kız kardeşi Sophie’yi resmetmiş.Eserin adı ‘Hasta Çocuk’.Burada da huzursuz bir ortam gözlüyoruz.Kardeşinin acılarını yansıtıyor.Ailesinde yaşanan rahatsızlıkları diğer çalışmalarına da aktarmış.Munch ilk eserine böyle hüzünlü bir tabloyla başlayarak belki de diğer eserlerinin havasından bizlere ipuçları veriyor.

Ressamımızın son eseri.Bu eserini 1940-44 yılları arasında yaptı.Eserin adı ‘Çizgili Kazaklı Otoportre’. Norveç Munch müzesinde sergilenmektedir.Munch son dönemlerinde oldukça içine kapanmaya başlamış.Kendini en son «Verebileceğim tek şey tablolarımdır, onlar olmadan ben hiçim.» sözleriyle ifade etmiş. Alman dışavurumcu Munch 1944 yılında vefat etmiştir.

  • SALVADOR DALİ

Kısaca Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech diyebiliriz.Yani siz diyebilirsiniz.Ben bütün yazıyı bu kısacık isimle anlatamam sevgili okustop sakinleri.

Kendisi Katalan sürrealist ressamdır.1904’te İspanya’da bir kasabada doğdu.Bıyıkları çok güzeldir.

*Sürrealizm: Aklın, geleneklerin, alışkanlıkların denetiminden uzak, bilinçaltı gerçeklerini yansıtan yani bilinen gerçekle bağını kesip kendince bir gerçek yaratmak amacını güden edebiyat ve sanat akımıdır.

Ailesi, ölen kardeşinin ismini vermiştir ona.Eğitim hayatı biraz sallantılı geçti.Anarşist hareketlerinden dolayı okullardan birçok kez uzaklaştırıldı.

Eserin adı “Landscape Near Figueras”.Bu eseri 6 yaşındayken resmediyor.Tablo küçük bir çocuk için biraz cansız ve kasvetli gibi duruyor fakat 6 yaşındaki bir çocuk için bence oldukça harika bir manzara çalışması.

Dali bu son tablosunu 1983’te resmediyor.Eserin adı “The Swallow’s Tail”

Dali bu eserini ünlü matematikçi Rene Thom’un ‘Katastrof Kuramı’nı dikkate alarak tamamlıyor.

  • ‘Katastrof olgusu, yitimli sistemler denilen durumlarda rastlanan süreksizlik olgularının salt geometrik modelleştirmeleridir. Her zaman denge haline doğru yönelen, kararlı veya kararsız dinamik sistemler yitimlidir.’

Salvador Dali’nin algıladığı bu karmaşıklığı yansıtmak için son eseri olan Kırlangıç Kuyruğu’nu resmettiği düşünülüyor.

Bu son olguyu anladıysanız siz de bir tabloyla ‘Ben anladım yaa’ tablosu resmedebilirsiniz.

Görmelisiniz...

Beatles’ın Büyük Sırrı

Beatles severlerin mutlaka bir yerlerde karşılaştığı, birilerinden duyup araştırdığı çok gizemli bir konuyu inceliyoruz birlikte. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir