Ana Sayfa / Spor / Futbol / Geri Dönülmez Deplasman: 20 Ocak 1989 Samsunspor Takım Otobüsü Kazası

Geri Dönülmez Deplasman: 20 Ocak 1989 Samsunspor Takım Otobüsü Kazası


Bugün Türk futbol tarihinin en acı olaylarından biri olan, Samsunspor’un Malatya deplasmanına giderken geçirdiği trafik kazasının yıl dönümü.

Samsunspor gibi köklü bir camiayı ve Türkiye’yi derinden etkileyen bu vahim olay 20 Ocak 1989 günü Amasya’nın Havza ilçesinde gerçekleşti. Takım otobüsü bir kamyonla çarpıştıktan onra uçuruma yuvarlanmış, bu kaza sonucunda teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan olay yerinde, futbolcu Zoran Tomić ise, o zamanki adıyla, Yugoslavya’da altı ay komada kaldıktan sonra vefat etti. Vefat eden oyuncular ve teknik direktör dışında sağ kalan futbolcular ve yöneticiler de ağır bir biçimde yaralanmış, sakatlanmıştı.

Kaza sonrası Samsunspor takım otobüsü

Kaza sebebiyle Samsunspor o sezon geri kalan hiçbir maçına çıkamayıp hükmen 3-0 yenik sayılsa da federasyonun getirdiği özel bir statü ile ligde kalmış ve 1988-89 sezonu “onur Şampiyonu” ilan edilmiştir.

Dönemin gazetelerinde çıkan bir haber

Köklü camiayı derinden etkileyen olay neticesinde kırmızı beyaz olan renklere yönetim kurulu kararıyla, kazada kaybedilen Samsunspor emekçilerini anmak adına siyah da eklenmiştir.

Yaptıkları kareografilerle ses getiren Samsunspor taraftarlarının kazada vefat eden isimler için hazırladıkları kareografi

Samsunspor taraftarlarının 29 yıllık bu acısına ortak oluyor, hayatını kaybeden Samsunspor emekçilerini saygı ve özlemle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir