Ana Sayfa / Spor / Futbol / Futbolun Mabetleri 1

Futbolun Mabetleri 1


Dünya futbolunda her dönemin futbol anlayışını birebir yansıtan takımlar vardır. Los Galacticos lakaplı Real Madrid, İtalyan defansının bel kemiği olmuş Juventus, İspanya milli takımının her mevkisini domine etmiş Katalanlar, tamı tamına bir “ekol” diyebileceğimiz Bavyera ekibi Bayern Münih,  parayla ister oyuncunun isterse de stadyumun en iyilerinden birine sahip olabilen Manchester City, hatta Neymar JR için 222 milyon Euro’yu bile gözden çıkarmış Nasser Ghanim El-Khelaifi yönetimindeki PSG bu takımların bazılarıdır. Bunlara nispeten daha az para harcayarak bu yarışa dahil olabilen B. Dortmund ve Atletico Madrid de dönemin futbol anlayışını şekillendiren kulüpler arasında gösterilebilir.

Türkiye’de ise zamanında “3 büyükler” diye nitelendirilen Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve bunların yanında “3 büyükler” deyimini kısa sürede tarihe gömen Trabzonspor ülkenin futbol anlayışında zaman zaman tek başlarına, zaman zaman ise benzer stratejilerle beraberce katkıda bulunmuşlardır.

Bu yazımda dünyanın en ileri gelen futbol kulüplerini oynadıkları futbolla değil de sahip oldukları mabetleriyle ele alacağım.

Liste 2016-17 UEFA Kulüpler Sıralamasına göre olup her hafta devamı niteliğinde yeni mabetlerle karşınızda olacağız. Keyifli okumalar…

  • 1) Santiago Bernabeu – Real Madrid

 

27 Ekim 1944’de temeli atılan stadyumun açılması 1947 yılında olur. Stadın ilk ismi aslında Estadio Chamartin olarak verilmiştir. 1955 yılında stadyumun ismi, takımın eski oyuncusu ve o dönemki Real Madrid başkanı olan Santiago Bernabéu Yeste’ye atıfta bulunularak Santiago Bernabéu olarak değiştirilmiştir.

Şehrin kalbinde yer alan stadyumun kapasitesi ilk yapıldığında 70.000 kişiydi. Daha sonra kapasitesi 120.000 kişiye çıkarılan stadyum UEFA standartları gerekçesiyle 81.044’e düşürülmüştür. UEFA talimatına göre stadyumların tamamının koltuklu olması gerekliliği bu düşüşte rol oynamıştır.

Ayrıca stadyum yakın geçmişte UEFA Şampiyonlar Ligi finaline de ev sahipliği yapmıştır. (2010)

  • 2) Vicente Calderón – Atlético Madrid

 

 

 

 

 

 

 

Stadyum eski başkan Vicente Calderon’dan adını almıştır. Vicente Calderon  kulübün ekonomik sıkıntılardan kurtulup işleri düzene sokmasında büyük pay sahibidir. Stadın yapımı kendinden önce başlamasına rağmen Atletico Madrid’in eski stadyumu Estadio Metropolitano’dan yeni evine taşınmasına öncülük etmiştir. Bu çabalarına karşılık stadyuma Vicente Calderon’un ismi verilmiştir. Vicente Calderon sonradan ikinci bir sefer başkan seçilmesine rağmen ilk defa göreve geldiği 60’lı yıllardaki gibi başarılı yıllar geçirmedi. Buna rağmen Atletico Madrid bir Copa del Rey’i müzesine götürmüştür.

54.960 kişinin aynı anda maçı takip edebildiği Vicente Calderon Stadyumu, altından bir yol geçmesiyle de bilinir.

Kulübün geçtiğimiz günlerde açılan yeni stadyumu Wanda Metropolitano’da da tarihin izleri görülebilir. Kulübün en eski stadyumunun adını yeni stada vermiş olması futbolun tarihten beslendiğini gözler önüne serdi diye düşünüyorum.

Atletico Madrid’in yeni mabedi Wanda Metropolitano
  • 3) Camp Nou – Barcelona

Barcelona’nın iç saha maçlarını oynadığı eski stadyumu Camp de Les Corts’un daha fazla büyütülememesi nedeniyle 1954 yılında yeni bir stadyumun inşası başlamıştır. Katalanca “yeni saha” anlamındaki Camp Nou isim olarak bu yeni stadyuma verilmiştir.

Katalonya milli futbol takımının da ev sahibi olarak karşılaşmalara çıktığı bu stadyumun kapasitesi  1982 FIFA Dünya Kupası için 125.000 seviyesine çıkarılmış, sonradan UEFA talimatları gereği yine düşürülmüştür. Son olarak 2010 yılında kapasite 100.000 seviyesine çıkarılmış ve koltuklar yenilenip bugünkü halini almıştır. Klasik İngiliz stadyumlarının aksine daha dikey tribünleri olan stadyumlar arasında bu farkı en fazla gözler önüne seren stadyumlardan birisidir.

  • 4) Allianz Arena – Bayern Münih

2005 te yapımı tamamlanan, Avrupa’daki diğer stadyumlarına göre nispeten daha yeni olan bu stadyum Münih ekiplerinden 1860 Münih’e de ev sahipliği yapıyordu. 2007’de alınan kararla stadyum sadece Bayern Münih’e tahsis edildi. Işıklandırması nedeniyle dünyanın en görkemli stadyumlarından biri olan Allianz Arena, kapasite bakımından da en büyük stadyumlar arasında yer alıyor. 340 milyon Euro’ya mal olan stadın kapasitesi yaklaşık olarak 70.000 seyirciyi aynı anda ağırlayabiliyor.

  • 5) Allianz Stadium – Juventus

En  yeni mabetlerden birisi; Juventus Stadium… 41.507 koltuk kapasiteli bu mabet açıldığında takvimler 8 Eylül 2011’i gösteriyordu. Bundan önceki maçlarını eski Delle Alpi stadında oynayan Juventus için yeni bir stadyum şart olmuştu, çünkü mimari açıdan estetik olmayan ve çoğu zaman dolmayan bir stadyumda oynamak Juventus gibi büyük bir kulüp için kabul edilemezdi. Hele de son yıllarda iyice endüstriyelleşen futbol şartlarında…

Juventus Stadium olarak açılan stadın Allianz Stadium olarak anılacak olması ise 1 Temmuz 2017 tarihinde yapılan resmi açıklamayla netleşti ve bu yeni mabet son adını almış oldu.

BONUS: Giuseppe Meazza – Internazionale Milano

1925 yılında açılan ve en ilginç hikayelerden birine sahip olan stadyumu 1947 yılından beri İnter ve Milan birlikte kullanmaktadırlar. Milan’ın iç saha maçlarında San Siro adıyla seyircilere kapılarını açan stadyum, İnter’in iç saha maçlarında ise Giuseppe Meazza adıyla seyircilerle buluşuyor.

80.000 koltuk kapasitesine sahip olan stadyumun İnter adına Giuseppe Meazza olarak isimlendirilmesinin ise biraz eğlenceli bir hikayesi var. Dünya futbolunun ilk yıldızlarından biri olan Giuseppe Meazza, 1930 yılı ve sonrasında çıktığı 361 maçta 243 gol atmış, 1929-30 sezonunda attığı 31 golle hala daha ilk sezonunda en çok golü atan futbolcu olmuştur. İlk kişisel sponsora sahip futbolcu olan Meazza, bazı “yok artık” dedirten yönleriyle George Best ile yarışabilecek ilginçliklere sahiptir. İçkiye ve kadınlara düşkünlüğünden dolayı teknik direktörlerle sıkıntı yaşayan Meazza, milli takım kamplarında sigara içme hakkına sahip bir tiryakiydi. Maçlara 5 dakika kala uykusundan teknik direktör tarafından uyandırılan Meazza, 9 numaralı formasını sırtına geçirir ve takımı sırtlardı.

Teknik direktörlük kariyerinde yolu Türkiye’ye de düşen Giuseppe Meazza, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Beşiktaş’ın teknik direktörlüğünü yapmıştır. Ölümünden sonra adını onurlandırmak için İnter yönetimi tarafından stada adı verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Görmelisiniz...

NBA’de Bir Garip Takas Dönemi ve Gelecek Sezon Beklentileri

Kyrie Irving, Chris Paul, Paul George, Isiah Thomas, Gordon Hayward, Jimmy Butler, Derrick Rose, Rajon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir