Ana Sayfa / Kültür / FRIDA-II

FRIDA-II


Merhaba sevgili Okustoçular,
Geçenlerde Frida’dan söz etmiştim size. Bugün devamı geliyor. Ne mi anlatcam Frida ile ilgili? Ucundan, minnacık feministliğinden bahsetcem birazda tablolarına bakıcaz. Hadi başlayalım.
Yaşamı mücadele üzerine kurulu olan Frida’nın ilk feministliği sanırım ortaokulda başlamıştı. Hep bir oğlum olsun istedim diyen babasının bu hayalini gerçekleştirmek için erkek kılığında gezmeye başlamıştır. Gerçi bazı koyu feministler Frida’yı feminist olarak saymıyor ama Frida’nın tabloları bile feministliğinin birer örneği.

Kendi gerçekliğini tuvale yansıttığını söyleyen Frida, kadınlık, doğum, kürtaj, cinsiyet sorunlarını almıştı fırçasına. Her kadın gibi o da kurbanıydı toplumun, öteki idi, kadındı çünkü. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini hiçbir zaman beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de yüzleşiyordu her fırçayla. Kendi yüzünü alıyordu fırçasına, acılarını alıyordu.

Bu arada oğlan çocuğu olmasını istemesi toplumun düşüncelerini kabul ettiği için miydi acaba?

Gel gelelim tablolarına

Frieda and Diego Rivera

Frida’nın ilk akla gelen tablosudur sanırım Diego ile olanı. Ne yaparsa yapsın kopamadığı Diego’su.

Bu eserde Frida ile Diego’nun düğünü resmedilmiştir Frida tarafından.

Without Hope

Frida’nın geçirdiği çocuk felcini ve kazasını ele alır bu eser. Yatağa bağlı kalması ve sürekli hastalıklarla boğuşmasını anlatır. Resimde huniyle sakatatlarının ağzına girmesinin anlamı yatağa bağlı olduğu zamanlarda iyileşmek için yediği sakatatları anlatmaktadır.

Self-portrait with Cropped Hair

Büyük bir aşk ve büyük bir ayrılık yaşamıştır Frida ile Diego. Frida ilşk ayrılıklarında tıpkı bu resimdeki gibi kıymıştır saçlarına. Yok artık bu kadarı da olmaz diyebilirsiniz ama olmuş işte. Diego çok çapkındı Frida’yı defalarca aldattı Frida ise biseksüeldi o da aldatmıştı Diego’yu ama Diego’nun yaptığı gibi öz kardeşiyle aldatmamıştı.

Hospital Henry Ford

Frida’nın rahmi ve yumurtalıkları kaza sonrası hasar görmüştü ve hamile kalması çok riskli hale gelmişti. iki kez düşük yapan Frida bu resimde bunu anlatmıştır.

The Wounded Deer

Yaralı Geyik, Frida’nın acılarını anlatan bir eserdir. Geyik, Aztek mitolojisinde sağ ayağı temsil eder yanı Frida topal olan sağ bacağını anlatmıştır burada. New York’ta iyileşme umuduyla ameliyat geçirmiş ama olumlu sonuç alamamıştır onu da ilerdeki denize, maviye, umuda değil de yeşil olmayan ormanda kaçmaya çalıştığını çizerek göstermiştir. Vücudundaki oklar acılarının, hastalıklarının resmidir.

The Two Fridas

Frida’nın, Diego’dan ayrıldıktan sonra çizdiği resimlerden biridir. Sağ tarafta Avrupa, sol tarafta Meksika kültürüyledir Frida. Avrupalı Frida’nın kalbinden çıkan damar Meksikalı Frida’nın elindeki üzerinde Diego’nun resmi olan aksesuara uzanır. Yani Diego onun hem kocası hem çocuğudur. İki kadın tek Frida’ya bürünmüş Diego’ya uzanmıştır.

Görmelisiniz...

Beatles’ın Büyük Sırrı

Beatles severlerin mutlaka bir yerlerde karşılaştığı, birilerinden duyup araştırdığı çok gizemli bir konuyu inceliyoruz birlikte. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir