Ana Sayfa / Kültür / Dünya’nın İlk Borsası

Dünya’nın İlk Borsası


Merhaba sevgili Okustop okurları. Bugün sizin için yemedik içmedik Anadolu’nun inanç tarihinde çok önemli bir yeri olan Aizanoi Antik Kenti’nde bulunan Zeus Tapınağını ve, Dünya’nın ilk borsasını yerinde inceledik. Keyifli okumalar dileriz.

Aizanoi Antik Kenti Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde kuruludur. İlk yerleşim bulguları M.Ö. 3000leri işaret etse de şehir M.Ö. 2. Yüzyıldan sonra önem kazanmaya başlamıştır. M.Ö. 133 yılında Roma hakimiyetine girmiştir. Bu yıldan sonra şehir ekonomik ve dini anlamda bölgesinde bir merkez haline gelmiştir. Tahıl üretimi, şarapcılık, ve yüncülük sayesinde ekonomisi hayli zengindir. Bu dönemde şehirde kurulan macellumda, enflasyonun önüne geçilmesi için İmparator Diocletian’ın tespit ettiği satış fiyatlarını belirten yazıtlar günümüze kadar çok iyi korunmuştur. Bu macellum Dünya’nın ilk borsalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Aizanoi Antik Kenti’ni, Anadolu’nun diğer antik kentlerinden ayıran bir diğer önemli özelliği ise; bünyesinde Dünya’nın en iyi korunmuş Zeus tapınaklarından birini bulundurmasıdır. Göbeklitepe, Çatalhöyük, Assos’da bulunan Athena Tapınağı ve Efes’de bulunan Artemis Tapınağı ile bu şehirdeki Zeus Tapınağı Anadolu’nun dinler tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Ayrıca şehir Bizans döneminde piskoposluk merkezi dahi olmuştur. Şehir; Efes, Bergama, Side gibi antik kentlerle çağdaştır.

Bu antik kenti görmek isteyen kişiler Kütahya şehir merkezinden yaklaşık 50 kilometrelik yolculukla buraya ulaşabilir. Küçük bir ilçe olan Çavdarhisar’ın dışında olan ören yerine giriş ücreti 5 TL ayrıca Müzekart da geçerli.

Görmelisiniz...

Beatles’ın Büyük Sırrı

Beatles severlerin mutlaka bir yerlerde karşılaştığı, birilerinden duyup araştırdığı çok gizemli bir konuyu inceliyoruz birlikte. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir