Ana Sayfa / Uncategorized / Dosdoğru Tercih İçin

Dosdoğru Tercih İçin


Merhaba arkadaşlar. Tercih günlerinin bitmesine çok az bir zaman kaldığından ötürü olacak ki twitter ve instagramdan bol bol mesajlar almaya başladım. Bu mesajlar;  Üniversiteniz nasıl? Bölümünüz nasıl? Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyim? Vs gibi. Eğer  aşağıda sayacağım maddelere dikkat ederseniz bence tercih sonuçlarından kesinlikle memnun kalacaksınız. Şimdiden her şey gönlünüzce olsun.

  • Puanınız ve sıralamanız istediğiniz gibi gelmemiş olabilir. İstediğiniz bölüme ya da üniversiteye yetmiyor olabilir. Lütfen üzülmeyin artık çünkü yeterince üzüldünüz. Bu dünyanın sonu değil. Benim size tavsiyem tekrar hazırlanmaktan çekinmeyin. Eğer gerçekten istediğiniz bölüm/üniversite olmadıysa biraz daha sabredin. Dışarıdan söylemesi kolay tabii diyenler varsa içinizde şunu da söyleyeyim ben istediğim bölüme girebilmek için tam 3 sene hazırlandım.
  • Okuyacağınız bölüm bir ömür boyu sizin peşinizde olacak. Bir sene kaybetmemek için öylesine tercih yapıp gitmek hayallerinizi bir kenara fırlatmak hiç doğru olmayacaktır. Daha sonrasında 1 yıl için tüm ömrü heba ettiğinizi anlamak size fazlasıyla acı verecektir çünkü.  Bunu kendim de tecrübelendirmiş bulunmaktayım. Sırf açıkta kalmamak adına hiç istemediğim bir okulun hiç istemediğim bir bölümünü yazdım ve kazandım.  Sonra ne mi oldu? Şehir dışında olan bu okulun kaydını yaptırmak ve yurtta kalacağım için bagajı battaniyeden tutun da tuvalet terliğine kadar doldurup babam debriyaja bastığı an ‘Durun vazgeçtim’ dedikten sonra tekrar arabayı boşaltırken buldum kendimi. Ve bu hatam yüzünden giden okul puanımdan, bir senemin de bu yüzden gitmesinden bahsetmek dahi istemiyorum.
  • Tercih ettiğiniz bölümleri neden tercih ettiğinizi bir kez daha düşünün. Bölümün ataması çok iyi, maaşı çok güzel, rehber öğretmenim herkese bunu öneriyor, en çok tercih edilen bölümler arasında olduğunu da göre güzeldir gibi sebeplerle başlanmaz üniversiteye arkadaşlar. Hem parası iyidir ama siz her gün söverek giderseniz işe ne kıymeti var? Ayrıca ben sosyal hizmet okuyorum ve eminim sizde duymuşsunuzdur ataması çok iyi bölüm diye. Yalan, gerçek öyle değil işte. Hem psikoloji bölümünün de önümüzdeki 6 yıl ataması olmayacağını duymuş muydunuz?
  • Üniversite seçerken bir genç olduğunuzu da unutmayın. Evet eğitim ve akademik kadro çok önemli ama yıllarınızı geçireceğiniz bu üniversite size sosyal anlamda da bir şeyler katmalı. Okulda hangi kulüpler var, kimler burayı tercih etmiş hatta okulun alanı bile çok önemli çünkü ben bu konuda yeterince sıkıntı yaşıyorum.
  • Sabah 8.30 dersiniz olabilir ve okulunuz kervan geçmez kuş ötmez bir yerde olabilir. Ömrünüzün yollarda geçmesini de istemezsiniz değil mi? Demem o ki üşenmeyin arkadaşlar kalkın gidin bakın okul neredeymiş. Hem bu sayede okulların tanıtım için çekilen fotoğraflarından ne kadar farklı olduğunu da görmüş olursunuz.
  • Sıralama yaparken puana göre değil isteklerinize göre sıralama yapın. A okulu 320 puan, B okulu 300 puan ama siz B’yi mi istiyorsunuz o zaman A’dan önce B gelir arkadaş.
  • Her şeyden önemlisi bu bölümü aileniz ya da atsan atılmaz satsan satılmaz akrabalarınız değil siz okuyacaksınız. Seçeceğiniz meslek karakterinize ne kadar uyumlu dikkat edin. Ruh sağlığınız bozulduğunda etrafınız tercih dönemindeki kadar kalabalık olmayacak çünkü. Ve nasılsa gelmez diyerek asla ölü tercih yapmayın. Bu safsata yüzünden istemediği bölümden mezun birçok tanıdığım var.

Sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Mutlu sonuçlar almanız dileğiyle 🙂

Görmelisiniz...

Otizmin Farkında Ol

Merhaba Okustopçular. Sizinle bugün birazcık otizm hakkında konuşacağız daha sonraki günlerde de ayrıntılı bilgi vereceğim …

4 yorum

  1. Merhaba okuduğunuz bölümle ilgili ayrıntılı bilgi verdiğiniz bir yazı da yazabilir misiniz?

  2. Üniversite demek, ömrünüzün en az 4 senesi demek, doğru tercih önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir