Ana Sayfa / Spor / Basketbol / Boğalar’ın Slovenya Karşısındaki Çöküşü

Boğalar’ın Slovenya Karşısındaki Çöküşü


Eurobasket 2017 yarı finalinde bir çok kişinin favorisi İspanya Slovenya’ya 92-72 gibi farklı bir skorla elenerek herkesi şaşırttı. Peki otoritelere göre bu kadar eksiği olmasına rağmen turnuvanın en güçlü kadrosuna sahip olan Boğalar neden bu kadar ezici bir şekilde elendi? Bana göre bu nedenleri turnuva statüsü ve şampiyona başından beri inanılmaz bir basketbol oynayan Slovenya olarak açıklayabiliriz.

İlk olarak turnuva statüsüne bakmak gerekir. Basketbolda tek maç içinde her şey olabilir. Rakibinizin en kötü oyuncu o gün gelir size 20 sayı atar, en iyi oyuncunuz ilk çeyrekte 3 faul yapar ya da en doğru biçimde oynarsınız ama top sizi sevmez, kaybedebilirsiniz. Bu gibi faktörlerinin yanına Milli Takımlar gibi kalıcı çözümler yerine geçici çözümler arayan, 1,5 ay içinde düzen kurmaya çalışan, çoğu oyuncunun kulüplerindeki rollerden farklı rollerde oynamasını da katarsak sürpriz ihtimalleri de artıyor. Eğer bu eşleşme NBA ve ya Avrupa ligleri gibi playoff üzerinden oynanırsa İspanya kazanabilir miydi? Bana kalırsa kazanırdı ama bu tartışma bir kenara dursun modern basketbolu bu kadar etkili oynayan Slovenler alkışı sonuna kadar hak ediyor.

Gelelim maça…İspanya koçu Sergio Scariolo turnuva başından beri fazla bir şeye karışmıyor.’’Oynayın siz ya’’ diyerek geçiştiriyordu takımı .Takım da oynuyordu gerçekten.Türkiye maçında 3-4 dakikalık iki sekans ve çeyrek finalde Almanya maçının ilk yarısı hariç parkede doğru şeyi yapıyordu İspanyollar. Ama Scoriolo Slovenya’nın ilk yarıdaki iyi oyunu karşısında panikledi ve eski alışkanlıklarına geri döndü ve Ricky Rubio’yu sahada tuttu.Aslında bu maç, Rubio gibi şutu sıfır olan oyun kuruculara modern basketbolda yer olmadığını bir kez daha gösterdi. Rubio sadece Avrupa’nın ve NBA’in en iyi asist özelliği ve dış savunmacılarından biri ama adam şut atamıyor abi. Boş kaldığında o cezayı belli bir standartta kesmezsen barınamazsın bu oyunda. Scariolo daha erken oyuna alması gereken Sergio Rodriguez’i üçüncü çeyreğin ikinci yarısında aldı ama o da ‘’geç oyuna girdim hemen bir şeyler yapmalıyım’’ havasına girince tercihleri çok kötü oldu. İspanya’yı konuştuk gelelim inanılmaz Slovenya’ya. Önce şunu söylemek lazım ki Luka Doncic hep basketbol sahasında kalsın. Adam(çocuk,1999 doğumlu) o kadar yakışıyor ki perdeye hücuma top taşıması izlerken bile farkediliyor. Nat Geo Wild’ta aslan belgeseli izliyorsun gibi o kadar ait ki bu doğaya sabaha kadar izlesem doyamam. Goran Dragic’i kesinlikle unutmamak lazım tabi ki. Takımı general gibi yönetiyor, gerekirse oyun içinde sorumluluğu alıp komando rolüne bürünüyor ve savaşın içine giriyor. Bu iki oyuncunun kariyer gecelerinden birini yapması ve Anthony Randolph’un da iyi gününde olması Slovenya’yı hücumda 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’ndaki Türkiye gibi yaptı. Ne attılarsa soktular, hadi ya yok artık dediğimiz 4-5 basket bulunca farklı galibiyet kaçınılmaz oldu .Vidmar ve Prepelic gibi iki inanılmaz karaktere sahip ‘asker’ oyuncunuz olduğu zaman da işiniz kolaylaşıyor tabi. Özellikle Vidmar’ın Gasol ve Hernangomez kardeşleri sınırlaması da önemli etken oldu. Slovenya pazar akşamı keyifli bir final vaad ediyor bize. İspanya da artık 2 sene sonra Llull’un dönmesi ve Hernangomez kardeşlerin olgunlaşmasıyla Dünya Basketbol Şampiyonası’nın doğal favorisi ABD’den sonra gelen en iyi takımlarından biri olacak.

Kısaca özetleyecek olursak; İspanya’nın modern basketbola uygun olmayan Rubio ısrarı, Gasol kardeşlere bağlı oyunu ve Slovenya gibi dinamik ve tecrübeli bir kadroya maç içinde çözüm bulamaması zaten sürprize yatkın bir karşılaşmada Boğalar’ın 20 sayı farkla yenilmesine neden oldu.

 

2 yorum

  1. İspanya her şeye rağmen basketbol konusunda reddedilmez bir ekoldür.

  2. Prepelic serbest atışı mısın bu kadar isabetli tespitler yapıyorsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir