Ana Sayfa / Haber / Beatles’ın Büyük Sırrı

Beatles’ın Büyük Sırrı


Beatles severlerin mutlaka bir yerlerde karşılaştığı, birilerinden duyup araştırdığı çok gizemli bir konuyu inceliyoruz birlikte. “Paul is dead” (Paul öldü) bir çok hayranının Beatles hakkında hala gizemli bulduğu ve ilgiyle bahsettiği bir konu.

60’lı yılların sonlarında ortaya çıkan bu söylenti başta yalnızca bir kaç kişinin ağzına dolanan söylenti iken günümüzde hala milyonlar tarafından incelenen ve şüphe ile yaklaşılan bir konu. İnsanların konuşmasının yanında şarkılardan ve albüm kapaklarından çıkarılan deliller de cabası.

İddia odur ki; 1966 yılında grubun basçısı Paul McCartney, bir akşam stüdyoda grup arkadaşlarına sinirlenir. Öfke ile kendini dışarı atan McCartney o anki dalgınlığı ile trafik ışıklarını farketmez ve bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybeder.

John Lennon’dan sonra grubun beyni olan ve grupta çok önemli rol oynayan Paul’un ölümü hem grupta hem de yapımcı şirkette bir şok dalgasına sebep olur. Grubun devamlılığı için öne sürülen çözüm ise gerçekten korkunç aslında. Yapılan toplantıda Paul McCartney yerine ona hem ses hem de görsel olarak çok benzeyen birini alma kararı verilir. Hemen bir seçme düzenlenir ve tıpkı Paul gibi solak bas çalabilen, müzik kulağı ve beste yeteneği oldukça üst düzeyde olan ve aynı sese sahip William Campbell adında birisi gruba dahil edilir. Yani grubun yıllarca bir parçası olan ve bir çok başarıya imza atan solak basçı aslında Paul değildir.

Paul McCartney’in solak olmasına karşın fotoğrafta elinde bir sağ gitar ile gözleniyor.

Paul’un ölümü grupta büyük bir yıkım ve moral bozukluğuna sebep olsa da, hislerini bir kenara bırakıp hem özel hem de sanat hayatlarına devam ederler. Ancak bir yandan da Paul’un anısını yaşatmak için bazı gizemli simgeler ile hikayeyi bize anlatmaktadırlar aslında.

Elbette hikayede bu kadar kısa bir sürede Paul’a bu kadar benzeyen, onun gibi solak olan ve onun kadar iyi bas gitar çalabilen, ses olarak da Paul’a neredeyse ayırt edilemeyecek kadar benzeyen birinin bulunması pek olası gelmiyor. Ayrıca bunların yanında hayranlarının çokluğu göz önüne alınırsa sadece benzerlik yeterli olmayacak bu yeni kişinin Paul’un tüm sahne ritüellerini ve mimiklerini dahi kopyalayabiliyor olması gerekmektedir. Yine de gelin bu gizemli olaya delil olarak gösterilen olaylara bir göz atalım birlikte.

 

1. “I buried Paul” (Paul’u gömdüm)

Eğer 1967 yapımı Beatles klasiği “Strawberry Fields Forever” eserinin sonuna ekstra dikkat ederseniz John Lennon’ın “I buried Paul” (Paul’u gömdüm) dediğini duyabilirsiniz. Ancak söylentilerin önüne geçip grubun devamlılığını sağlamak amacıyla kendisi bu haberleri yalanlayarak aslında “cranberry sauce” dediğini iddia etmiştir.

https://youtu.be/Z9pGRtP9WsI

Müziğin azalmaya başladığı anlarda çok net bir şekilde “I buried Paul” dendiğini duyabiliyoruz aslında.

 

2. Abbey Road albüm kapağı ve “28 IF”

Beatles denince hemen hemen herkesin aklına gelen o ünlü albüm kapağı. Belki de dünyaca en çok tanınan Beatles fotoğrafı. Abbey Road albümünde kapak olarak kullanılan bu fotoğrafın bizim konumuzla alakası nedir peki?

Dikkat edecek olursanız eğer diğer üç grup üyesinin aksine Paul McCartney’in ayakları çıplak fotoğrafta. Bu şekilde ayaklarının çıplak olması Hint kültüründe ölüm anlamına geliyormuş meğersem. Ayrıca Ringo’nun cenazeci gibi giyinmiş olması ve John’un ise beyazlar içinde bir melek gibi olması da fotoğrafa dair diğer detaylardan. Anlayacağınız fotoğraf grup için adeta Paul’u anma ve onure etme amacıyla baştan başa özel olarak tasarlanmış gibi. Peki fotoğrafla ilgili her şey bu kadar mı?

Fotoğrafın sol arka kısmında yer alan beyaz aracın plakasına dikkatle bakacak olursak eğer plakanın “28 IF” olduğu gözüküyor açık bir şekilde. Teoriye göre bunun anlamı da “28 IF = Yaşasaydı 28 yaşında olacaktı” anlamı taşımaktaymış. Ancak görsel 1969’a ait olduğu için Paul aslında 28 değil 27 yaşında olacaktı.

 

3. Paul is a dead man, miss him! 

Yine Beatles’ın efsanevi parçalarından “I’m So Tired” parçasının da yine ilginç bir özelliği var bizim hikayemizle ilgili. Parçanın sonlarında bir tuhaflık dikkat çekiyor. Anlamanın mümkün olmadığı son kısmın özelliği ise John Lennon’ın sözleri tersten kaydettiği dikkat çekiyor.

Şarkının son kısmını tersine çevirip dinlediğinizde çok net bir şekilde John Lennon’un “Paul is a dead man. Miss him! Miss him! Miss him!” (Paul ölü bir adam. Onu özlüyoruz. Özlüyoruz! Özlüyoruz!) dediği duyuluyor.

 

4. Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albüm kapağındaki ipuçları

Bu albüm belki de Beatles’ın açık ara en iyi albümü. Albümün kapağında ise yine bizi ilgilendiren çok önemli ipucları barındırıyor. Gelin daha yakından bu güzel ve ilginç albüm kapağını birlikte inceleyelim.

Çiçeklerle yazılı olan Beatles yazısının altında sarı çiçeklerden bir bas gitar olduğu göze çarpıyor. Ayrıca bu bas gitarın 4 teli olması gerekirken yalnızca 3 teli var. Bu da Paul’un ölümü ile bir kişi eksik kalıp 3 kişi devam ettikleri anlamına geliyor.

Zaten albüm kapağındaki cenazevari tasvir hepimiz için aşikar. Ayrıca sol tarafta Beatles’ın üyelerinin genç halleri de yüzlerinde oldukça üzgün bir ifade ile mezara doğru bakıyorlar.

Kapağın tam ortasındaki davula dikkatle yakından bakın lütfen. Davulun tam ortasından yatay bir şekilde ayna tuttuğunuzda “Lonely Hearts” yazısının sağda kalan kısmının bir anda “He Die”(O öldü) yazısına dönüştüğünü görüyorsunuz.

 

Tüm bu delillerin karşısında şaşkına dönenler, bu teorilere inananlar olduğu gibi, hikayeyi tamamiyle yapımcı şirketin konuşulmak ve sansasyon yaratmak için uydurduğuna inanlar da var. Daha derin bir araştırma ile ulaşabileceğiniz, hayranlar  tarafından ortaya çıkarılmış yüzlerce delilden yalnızca bir kaçıydı bunlar.

Bu teori gerçek dahi olsa, bir çok esere ve konsere imza atmış, milyonları kendisine hayran bırakmış büyük üstat olarak bahsedebileceğimiz “Yeni Paul” da en az bir önceki kadar başarılı ve takdir edilesi.

Görmelisiniz...

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Merhaba arkadaşlar, Biliyorsunuz ki bugün 25 Kasım yani Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü. Neden …

1 yorum.

  1. Gerçek olma ihtimali nedir acaba ya? Bir yandan hayran bırakıcı bir yandan da çok korkunç! Sevgilisi falan yok muymuş adamın o da mı anlamaz yerine yeni birini koysalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir