Ana Sayfa / Haber / ABD-Meksika Sınırında Sanatsal Bir Protesto

ABD-Meksika Sınırında Sanatsal Bir Protesto


Son dönemlerde mültecileri konu alan çalışmalarıyla bilinen sanatçı Jr, ABD Başkanı Trump’ ın emriyle çalışmaların başlatıldığı Meksika sınırına örülen duvarı protesto etmek amacıyla  duvarın üzerine bir çocuk fotoğrafı yerleştirdi.Yerleştirilen çocuk portresi , iki ülkeyi bölen duvara bakarken hepimizin bu konuyu biraz daha derin düşünmesine sebep oluyor.

Meksika’dan ABD’ye olan göçün engellenme süreci tüm dünyada yankı oluşturmuştu.Bu süreç özellikle iki ülke arasında büyük tartışmalara neden oldu.Fransız sokak sanatçısı ve fotoğrafçı  Jr oldukça yaratıcı bir protestoyla iki ülke arasındaki bu dev sınırı ve göçmenler konusunda Trump hükümetinin politikalarını eleştirdi.Meksika halkı tarafından benimsenen  dev çocuk fotoğrafı ABD halkının büyük çoğunluğundan destek gördü.Göç sürecine dikkat çekme amacıyla yerleştirilen bu çocuk portresi yaklaşık yirmi metre yüksekliğinde.

Eser, ABD de DACA olarak bilinen Çocuk Göçmenlere İstisnai Muamele düzenlemesinin ABD Başkanı Trump tarafından kaldırılmasının ardından ortaya çıkınca akıllarda bir soru işareti doğurdu.Fakat Jr bundan haberinin olmadığını, bu zamanlamanın tamamen tesadüf olduğunu dile getirdi.

Not : Bahsedilen bu düzenleme göçmenlerin sınır dışı edilmesini önleyip , onlara eğitim alma ve çalışma hakkı tanıyordu.

GÖÇ ETMENİN BİR ÇOCUK İÇİN NE ANLAM İFADE ETTİĞİNİ SORGULARKEN …

Sanatçımız kafasında sorularla Tecate civarında gezinirken fotoğrafın gülen yüzü olan çocuğun annesiyle tanışıyor.Anneden izni aldıktan sonra bu projeyi yapmaya koyuluyor.

Fransız Sanatçı Jr  “Bir sanatçı olarak bu çalışmam çok iyi zamanda ortaya çıktı ve bu durumun bir diyalog ortamı doğuracağına inanıyorum. Çünkü bu fikrin kendisi bazı sorular yöneltiyor. Ancak cevapları ben bilmiyorum.” diyerek konu hakkındaki görüşlerini bildirirken fotoğraftaki çocuğun annesi  Meksika vatandaşı Lizzy Higareda sanatçının bu hassas konuda insanların sesi olduğunun vurgusunu da yapıyor.

Lizzy Higareda “Sonunda sanatçının biri duruma farklı bir yorum getirdi. Bu çalışmadaki masum bebeğin yüzünü gören göçmenler acı, üzüntü, kederi birlikte yaşıyor. Ben de ilk gördüğümde “bu harika bir şey” demiştim.” diyerek sanatçıya destek veriyor.

DUVAR BAŞKA PROTESTOLARLA DA DOLU

Her iki ülkenin de sokak sanatçılarının protesto alanına dönüşen duvarda eleştirel yazılar ve resimler bulunuyor.Sanatçılar konu hakkındaki görüşlerini eleştirel bir dille duvara yansıtarak, diğer insanların da sesi oluyor.Sınır protestoları yalnızca yazılardan ve resimlerden ibaret değil.Çeşitli futbol  voleybol müsabakaları,  müzik dinletileri ve dini ayinlerle de bu protestolara destek olanlar var.

Sanatçımızın bu sanatsal protestosu 1 ay daha sınırda yer alacak.Kendisi bu çocuk portresinin iki taraftan da görülerek fotoğraflanmasını  ve insanların bu proje sayesinde ortak noktada buluşması için güzel bir adım olacağını umuyor.

Görmelisiniz...

Üzerine Sahne Dekoru Düşen Marilyn Manson’ın Durumu Kritik!

Amerikalı şarkıcı Marilyn Manson New York konseri sırasında bir kaza geçirdi! Marilyn  Manson yeni albümü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir