Ana Sayfa / Haber / Türk Bilim İnsanları Dev Bir Gezegen Keşfetti. Adını Sen Koy!

Türk Bilim İnsanları Dev Bir Gezegen Keşfetti. Adını Sen Koy!


Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Selim Osman Selam, Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Ögretim Üyesi Prof.Dr. Varol Keskin ve astronomi ve uzay bilimlerinde doktora öğrencisi olan İbrahim Özavcı Jüpiter benzeri Güneş dışı Öte-Gezegen keşfetti.

2007 yılında kurulan ve Mesut Yılmaz liderliğinde başlatılan Türk-Japon-Rus bilim insanlarıyla uluslararası proje çerçevesinde sürdürülen önderliğini Türk bilim insanlarının yaptığı uluslararası çapta olan araştırma ekibi 10 yıl sonra bir sonuca ulaşmış oldu. Antalya Bakırlıtepe’de Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG)’da kurulan Türk-Rus teleskopu RTT150 tarafından devasa gezegen tespit edildi. Pegasus Takım Yıldızı doğrultusundaki gezegen Dünya’dan yaklaşık 210 ışık yılı bu uzaklığında Jüpiter büyüklüğünde devasa bir gezegen keşfetti. Neden mi devasa dedim? Çünkü ‘Jüpiter’in İkizleri’ grubuna ait ve Güneş Sistemi’ndeki Jüpiter gezegenine göre 1.5 kat daha büyük kütleye sahip ve şu an ayak bastığımız dünyadan içine tam 1300 tane sığdırabiliyor. 😰

Devasa Öte-Gezegen’in bir yılı 353 gün ve gezegenin yıldıza uzaklığı yaklaşık olarak Jüpiter’in Güneş’e olan mesafesine eşit.
Peki bu gezegende yaşam var mı diye soru işaretleri oluştu kafanızda dimi? Malesef ki yok çünkü gezegen gaz devi ve dolayısıyla yaşam barındırma ihtimali bile yok.
Bu arada gezegene Türk ismi verilmesine karar verildi. Madem ABD, Fransa ve Kanada keşfettikleri ilk gezegene isim koyuyorlar biz de koyarız denildi ve ;
》Türk
》Türk1
》Atatürk isimleri için oylama yapılacağı söylendi.

 

Görmelisiniz...

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Merhaba arkadaşlar, Biliyorsunuz ki bugün 25 Kasım yani Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü. Neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir