Ana Sayfa / Haber / 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ


Merhaba arkadaşlar,

Biliyorsunuz ki bugün 25 Kasım yani Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü.

Neden bugünün 25 kasım olduğu ile ilgili ufak bir araştırma yaptım ve sizinle bunu paylaşacağım ardından da biraz sohbet ederiz ne dersiniz??

3 kız kardeşin vahşi ölümü.

25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva ve Maria Mirabel’in cesetleri bir uçurumun kenarında bululndu. Mirabel kardeşlerin tecavüz edilerek vahşice öldürüldükleri ortaya çıktı ve onlar diktatölüğe karşı mücadelenin sembolü oldu. Mirabel kardeşlerin çldürülmesinden sonra ertesi gün gazetelerde bu ölümlerin bir kaza sonucu meydana geldiği yazdı hep ama gerçek öyle değildi. Mirabel kadeşler ülkelerinde siyasal özgürlük için Latin Amerika’daki diktatör Rafael Leonidas Trujillo’ya meydan okudu. Bu yüzden diktatörlük tarafından pek çok zulme uğradılar, hapse atıldılar ve en 25 Kasım 1960 yılında araçlarından zorla indirilerek tecavüz ve işkence ile katledildiler. Sonrasında bu katliam kayıtlara ‘araba kazası’ olarak geçti.

1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika kadın kurultayında 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve uluslararası dayanışma günü olarak kabul edildi daha sonra 1985 yılında BM tarafından 25 kasım kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele günü ilan edildi.

Günümüzde de hala ne yazık ki devam etmekte olan kadına yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Bunun için elbette kadınlar olarak susmayacağız. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği bu alanda mücadele eden en güzel örnek sanırım. Mahkeme mahkeme dolaşıp her kadının sesi olmaya çalışan bu örgütün gönüllü avukatı İpek Bozkurt ve genel sekteri olan Fidan Ataselim ile bizzat tanışmış bulunmaktayım. Kendileri gerçekten önemli kişiler ama benim gibi sadece öğrenci olan birine arkadaşım diye hitap ettiler. Dava dava koşan bu platformun her zaman arkasında olacağım ama umarım en yakın zamanda bu cinayetler  bu kavgalar bu şiddetler son bulur ve kadınlar dezavantajlı gruplar olmaktan çıkar.

Sizin de bu dernekle ya da başka yerlerle bu konuda bağlantılarınız varsa bize yazın beraber konuşalım.

Daha güzel yarınlarda buluşmak üzere…

Görmelisiniz...

EMRAH SERBES’DEN İTİRAF

22.09.2017 tarihinde İzmir-Aydın otoyolunda içinde Emrah Serbes’in de bulunduğu araç bir kazaya karışmış, kazada aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir