Ana Sayfa / Haber / 24 Saat Öncesi

24 Saat Öncesi


Merhaba sevgili Okustop sakinleri.

Bugün arkası gelecek bir yazının ön hazırlığını okuyacağız birlikte. Paramedik olan bir yakınımın yaşadıklarını sizlerle paylaşacağım.

Paramediğin karşılığı acil bakım teknisyenliğidir. Yani hastane öncesi acil bakım yapan sağlık personeli. 24 saatlik nöbet onlar için çok daha önceden başlıyor aslında. “Acaba nöbet nasıl geçecek?”, “Kimlerle karşılaşacağız?”, “Hangi hayatlara dokunacağız?”, “Hastalara en iyi bakımı nasıl yapacağız?”, bu sorular nöbet öncesi bir beyin fırtınasına dönüşüyor. Aslında bizim için hayat normal seyrinde akıp giderken paramedikler kafalarındaki sorularla güne başlıyor. Hem de hiçbir tilkinin kuyruğu diğerine değmeden.

Metropolde çalışmak çok daha zor. Çünkü İstanbul’da her nöbet, 24 saatlik bir savaştır onlar için. Asılsız yapılan ihbarlar, gereksiz çağırılan ambulans, bitmek bilmeyen trafik, üstelik bir de bu karmaşanın içinde metropolün onlara sunduğu sabırsız ve tahammülsüz insanlar.

Bazen kuru bir teşekkürün bile edilmediği vakalarla karşılaşıyorlar. Genelde de aldıkları karşılık pek iç açıcı değil. “Niye geç geldiniz?”, “Doktor yok mu?”, “Eğer hastam ölürse sizi mahvederim!”, “Bizim vergilerimizle maaşınızı alıyorsunuz!”, “Ne bekliyorsunuz?”, “Hadi hastaneye yetiştirmeyecek misiniz?”…

Fakat gözden kaçan bir durum var. Metropolün bitmek bilmeyen trafiği, yol vermeyen şoförler, verilen yalı adresler var.

Bu sorular bitecek gibi gözükmüyor. Yaşadıkları onca gereksiz vakaya rağmen yine de gittikleri her çağrıya “Kesin acil bir durum vardır. Yoksa niye çağırsınlar kırmızı şeritli ambulansı?” diyerek kendi kendilerine bir züğürt tesellisi veriyorlar.

24 saat ailesini , evini bırakıp görevin kutsallığını üstlenen paramedikler tüm bu kaosun içinde hastaların yaşamına, nefesine, kalplerine dokunmaya çalışıyor. Bu dokunma, günün sonunda onlara gururlu bir gülüş bırakıyor.

Paramadiklerimize nice 24 saatler!

Metropolün arka yüzünü, yine bir paramedikle, devam yazımızda inceleyeceğiz.

 

 

 

Görmelisiniz...

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE BAŞTA ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖĞRETMENLER …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir