Ana Sayfa / Kültür / Parmak Çıtlatmak Gerçekten Zararlı Mı?

Parmak Çıtlatmak Gerçekten Zararlı Mı?


Parmaklarınızı her “çıtlatışınızda” etraftan birilerinin, bunu kesinlikle yapmamanız gerektiği konusundaki telkinlerine maruz kalıyorsunuzdur. Lakin bu alışkanlıktan vazgeçmek kimse için kolay değildir. En ufak bir boşluk, can sıkıntısı ya da rahatlama isteği, parmaklarınızı kütletmeniz ile sonuçlanabiliyor ve etrafınızdan dinlediğiniz mitlere dayanarak da, az da olsa bir vicdan azabı çekiyorsunuz. Peki, ama bu tatlı, küçük eylem gerçekten söylediği gibi zararlı mı?

Alberta Üniversitesi bu mite bir açıklama getirmek adına bir araştırma yaptı. Parmaklarınızı kütlettiğiniz anda neler yaşandığına dair çekilen MR görüntüleri, gerçekleri ortaya koyuyor. Yaşanan şey son derece basit, parmaklarınızı kütlettiğinizde eklemler arasındaki hacmi biraz arttırıyorsunuz ve orayı doldurması gereken sıvı alanı tamamen kaplayamıyor. Bu sıvı içerisinde düşük hacim, yüksek basınçta çözünen gazlar ise basıncın düşmesinden dolayı dışarıya çıkıyor. Bütün ses bir minik kabarcığın ürünü yani. Bu gaz kabarcığının dışarıya çıkışının ise bir zararı ya da faydası bulunmamaktadır.

Parmak çıtlatmanın uzun dönem zararlarına ilişkin ise bir başka renkli deney yapılmıştır. Doktor Donald Unger, 50 sene boyunca yalnızca sol elindeki parmaklarını çıtlatmış, sağ eline ise dokunmamıştır. 50 sene sonunda kireçlenme ya da şişme problemi ile karşılaşmayan Unger, bu çalışmasıyla Nobel ödüllerinin bir nevi parodisi olan Ig Nobel Ödülü’nü kazanmıştır.

Sonuç olarak, gerçek şudur ki, bilim parmak çıtlatmanızın kısa ya da uzun dönem herhangi bir rahatsızlıkla ilişkilendirilmeyeceğini söylüyor. Bir zararının olmamasının yanı sıra, şuana kadar bulunmuş bir faydası da maalesef yok. Uzmanlar, parmak çıtlatılmasından sonra gelen rahatlama ve mutluluğun tamamen psikolojik olduğu konusunda fikir birliğine varmış görünüyorlar. Bir faydası bulunmasa da, sıkıldığınızda, mental olarak rahatlama ihtiyacı hissettiğinizde parmaklarınızı güvenle çıtlatabilirsiniz.

Yağız Sungur

Görmelisiniz...

Beatles’ın Büyük Sırrı

Beatles severlerin mutlaka bir yerlerde karşılaştığı, birilerinden duyup araştırdığı çok gizemli bir konuyu inceliyoruz birlikte. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir